| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii au parte de prieteni atât de buni, iar alții nu reușesc să găsească nici un om pe care se pot baza la bine și la rău? Cum trebuie să fii ca oamenii să vorbească cu tine sau măcar să te înțeleagă.Am avut și eu o prietenă timp de 8 ani.Păcat că acum câteva luni, am rămas încremenită văzând ușurința cu care mă mințea. Urăsc minciuna, e cel mai groaznic lucru pe care îl poate face un om.Ce pot face acum? Oare voi avea parte și eu de prieteni buni?

11 răspunsuri:
| misterioaѕa a răspuns:

Bună!
Unii au parte de prieteni atât de buni, aparent. Când au nevoie de ceva, acei sute de prieteni buni dispar.
Mai degrabă un prieten adevărat, decât 9 falşi.
Ca să ai prieteni, trebuie să fii naturală, să nu te comporţi diferit de ceea ce eşti, doar aşa vei descoperi ce puncte ai în comun cu o persoană şi să deveniţi prieteni.
Din păcate, şi eu am avut o prietena de cel puţin 19 ani,şi acum un an-doi am aflat că s-a folosit de mine pentru a câştiga multe în viaţă,şi a câştigat de pe urmele mele, am ajutat-o totdeauna.
Mă bucur că, am putut trece peste tot şi devin foarte indiferentă când mă întâlnesc cu ea, din întâmplare, bineînţeles.
Sigur vei avea parte de prieteni care te vor face fericită şi nu te vor mai dezamăgi.Sunt rari, foarte rari, dar sunt.
Succes, şi să ai parte de cei mai buni prieteni!

| ascovit a răspuns:

Bine spus : "De ce unii au parte de prieteni atât de buni, iar alții nu reușesc să găsească nici un om pe care se pot baza la bine și la rău? "
Tu nu trebuie sa te porti intr-un anume fel ca sa se lipeasca prietenii de tine, trebuie sa fii tu insati

| HolyPotato a răspuns:

Da, poți avea parte de prieteni buni. În primul rând e bine că nu negi existența prietenilor adevărați.
Ca să îți faci prieteni trebuie în primul rând să te porți frumos cu toată lumea și să te implici în problemele lor dacă e cazul, să încerci să-i ajuți. Ăsta e un prim pas în a le arăta oamenilor că ești o persoană de încredere. Apoi încerci să îți inviți colegi/cunoștințe acasă la tine sau la o ieșire, mai vorbiți, încercați încet încet să vă apropiați. Numai cunoscându-i îți vei da seama dacă sunt persoane de încredere sau nu.
Nu trebuie să te porți în nici-un fel, trebuie să fii tu însăți căci numai așa vei aduna lângă tine oameni pe aceeași undă cu tine, iar până la urmă, dacă tu te prefaci că ești altcineva, ceilalți cum să fie?
Fii mereu optimistă și sociabilă, dar bineînțeles, și un strop perspicace!

| AlleSss a răspuns:

Pentru că asta-i viaţa. Există şi prieteni "buni", numai că depinde de tine dacă îi "găseşti" sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Amicii pe care-i ai din copilarie iti vor sta prin preajma mai mereu, de aceea se mentin prietenii bune. Acum sta altfel treaba cand cresti. Trebuie sa ai aere de pupincurist ca sa-ti mearga cu 90% dintre persoanele de varsta ta. Cel mai usor o sa-ti faci ca tovarasi persoanele marginalizate, care alea desi tin un secret ascuns bine, nu cred c-au chestii interesante de zis. Poti sa te multumesti doar cu mentinutul legaturii cu persoane care-ti starnesc interesul si nimic mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta ma intreb si eu.

| En3Rgi a răspuns:

Trebuie sa fi tu insati ca sa ai prieteni. Daca pretinzi ca esti altcineva...degeaba.

| nowar a răspuns:

O sa intalnesti oameni de incredere, nu se termina acum totul pentru tine daca acea persoana te-a lasat in ceata.Ca sa te inteleaga trebuie sa fii pur si simplu tu, sa nu te ascunzi si sa ii lasi sa vada cum esti tu cu adevarat happy

| Korb a răspuns:

O sa gasesti si tu prietenul pe care il cauti.dar la intrebare nu pot sa-ti raspund asta ma intreb si eu adesea...

| jojojojome546 a răspuns:

Fii tu insati, si vei avea parte doar de bine! eu am gasit persoana potrivita ca prieten si sunt vreo 3-4 mai multi nu.am avut parte de toate soiurile de people si majoritatea prieteni prieteni si dupa o vreme o dadea la intors! da-i drecu! Fii selectiva

| deliacg a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa fi cat mai sociabil asta am invatat-o pe pielea mea.Toti au un BFF trebuie sa ai rabdare si o sa-l gasesti, trebuie sa fi deschisa atunci cand esti sigura ca ai incredere in acel 'prieten'.Iti dai seama cand l-ai gasit atunci cand chiar te asculta si iti impartaseste si el necazurile lui. Sper ca te-am ajutat!winking