| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp ma simt prost.Anul asta mi-am pierdut cele mai bune prietene; ne-am dus la licee diferite si nu am mai pastrat legatura( cu toate ca eu le bagam mai mereu in seama insa ele niciodata), cu noii colegi nu ma inteleg foarte bine, am cativa cu care ma inteleg cat de cat acceptabil.De un an de zile nu mai am prieten( insa nu asta conteaza asa de mult). Ma simt prost, inutila ca nu am stiut sa intretin o prietenie de aproape 11 ani, cand imi aduc aminte cum era inainte sa ajung la liceu imi dau lacrimile.Chiar nu stiu ce sa mai fac.Ma simt singura, trista, simt ca nu am nicio calitate ma vad numai printre defecte.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alea nu erau prietene ci profitoare dar asta nu conteaza dale incolo ca vor pati la fel. Nu mai sta dupa lume fi si tu mai rea, arata indiferenta ca sa nu fi luata de proasta.

| Tweetymrrr a răspuns:

Nu fi atât de dură cu tine, cu siguranţă tipele respective nu'ţi erau prietene dacă au renunţat să mai comunice cu tine. Nu contează că aţi fost repartizate la licee diferite, puteau să dea un telefon sau să vorbească cu tine pe mess...
Încearcă să vezi partea plină a paharului, ce nu te omoară te face mai puternică. Şi un sfat, comunică mai mult cu noii tăi colegi, ieşi cu ei.sigur vă veţi împrieteni.
Succes!

| Bianca18 a răspuns:

Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie anul trecut in a 9-a... eu m-am dus la un liceu diferit, la 5 minute distanta de vechiul meu liceu iar cele mai bune prietene ale mele, care nu se intelegeau DELOC au ramas ambele la acelasi liceu si au devenit foarte bune prietene. Am pierdut legatura cu ambele, si inainte de asta, puteam sa bag mana in foc ca o simpla schimbare de scoala nu are cum sa imi distruga prietenia cu cele 2. La scoala, la fel ca si tine, nu m-am inteles cam cu nimeni, nici acum nu ma inteleg, pur si simplu nu ii consider genul acela de oameni care imi pot deveni amici. Mi-am facut totusi 2 colege cu care mai vorbesc chestii legate de scoala, si din astea, dar cam atat. Primele 2 saptamani am plans foarte mult, iar tot anul am zis ca ma voi muta inapoi la vechea scoala. N-am facut-o, pentru ca nu vreau sa arat ca inca sufar dupa cele doua si ca nu pot face fata la noua scoala. Nu sunt in masura sa iti dau sfaturi, dar eu cred ca cele care nu au fost in stare sa intretina prietenia au fost fetele alea. Si eu ma simt singura mai intotdeauna dar asta e pentru ca avem multe amintiri cu vechile prietene. prostiile facute impreuna, glumele, sfaturile, momentele, totul. Incearca sa iti faci noi prieteni daca poti, dar in niciun caz sa nu le cauti pe vechile prietene! Sa nu apelezi niciodata la ele, nu le arata ca suferi. Asta e, fiecare pe drumul ei. Eu am rezistat far prietenele mele, cu greu, dar am rezistat. Nici acum nu am prieteni, dar asta nu fiindca nu vreau, ci pentru ca pentru mine este mai dificil sa mi fac. Eu iti urez bafta, si zambeste pentru ca vei cunoaste oameni noi, poate nu acum, dar odata si odata tot vor aparea niste persoane mai speciale decat cele care n-au stiut sa te pretuiasca happy

| Neworder a răspuns:

Salut.
Am citit intrebarea ta,

NU FI TRISTA! Vorbeste cu cineva, fa-ti prieteni noi, + ca fetele care zimbesc sunt mult mai frumoase (dovedit de Academia Regală de Știință )

parerea mea: e mult mai usor cind discuti cu cineva, chiar si necunoscut, macar pe net, oricum nu stii cine-i el, nici el cine esti tu, in schimb mai schimbati o vorba, ceva idei, un sfat, e.t.c.

Viata-i prea scurta ca sa o traiesti asa in tristete.

p.s. Citeodata drumul negru se dovedeste a fi cel de decolare :)

http://motivators.ru/......-3779.jpeg