| Almássy a întrebat:

De ceva vreme nu mai stiu ce e cu mine
Nu prea ma inteleg cu mama (cam dintotdeauna) dar acum parca e mai rau!
Tata e plecat la munca in alta tara.
Mama imi tot reproseaza ca sunt o putoare, o jigodie ca nu fac nimic, ca ea lucreaza si eu nu am nici o rusine! Cand fac treaba si asa nu prea ma baga in seama doar din cand in cand imi spune ca nu am facut asta, ca nu e buna cealalta ca de ce nu sunt si eu ca alte fete care fac treaba ca nu au parintii acasa.
Nu stiu..am si o sira de 7 ani cu care am avut grija de cand aveam 10 ani si din cauza asta nu am mai iesit cu prietenii, am inceput sa ma ingras si chiar am slabit pana pa 62 kg cand aveam 15 ani si din nou mama nu era de acord, acum m-am ingrasat la loc la 72 kg (ma injura in toate felurile slaba curva haita jigodie ca nu fac nimic ca sunt o adunatura de oase si nu iese nimic din mine, ca nu o sa ma ia nimeni ca o putoare ce sunt ca o sa raman cu ea si o sa stau pe pat sa-mi aduca ea un bors si o sa mi-l bage in gura)
Proasta nu sunt si ma straduiesc sa scot la scoala o medie peste 9 cam 9, 30 la liceu (sunt la mate-info).
Prieteni nu prea am,cand incerc sa vorbesc cu cineva parca ma panichez.
Mai inainte faceam treaba si nu comentam de loc dar acum parca nici nu mai are rost. Nici nu imi mai pasa.Am inceput sa-i mai comentez si ea la fel ma ia si mai tare

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu trebuie sa te descurajezi, trebuie sa ai mai multa încredere în tine și sa fii convinsa ca vei reuși. Mama ta are intenții bune, sa te ajute sa fii bine, dar modul în care îți vorbește este total greșit. Ideea e sa nu iei în seama acest lucru, ci sa te concentrezi asupra părților bune ale mamei tale. Concentrează-te asupra aspectelor pozitive pe care le ai și cu răbdare vei reuși. Ideea e sa nu ii răspunzi mamei cu aceeași moneda, ci învinge răul prin bine.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Orgoliul distruge ca otrava.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine-te de carte, asta e cel mai important. Cat despre mama ta, las-o sa-si verse frustrarile, nu ii mai da importanta.

| Anna121 a răspuns:

Probabil mama ta este stresata din cauza ca munceste foarte mult si nu are cui sa-i zica ce are pe suflet si alege sa-si verse nervii pe tine, fiindca sora ta e prea mica iar tatal tau este plecat. Iti recomand sa discuti cu ea, sa-i zici ca nu trebuie sa te jigneasca ci sa vorbeasca deschis cu tine despre orice problema, tu esti destul de mare, o poti intelege.E posibil sa realizeze cuvintele dure pe care ti le adreseaza, sa regrete in sinea ei dar nu stie cum sa-ti zica. Vorbeste cu ea. Succes!

Răspuns utilizator avertizat