| Zanisoara a întrebat:

am o problema cu mama.Defapt mama are o problema cu toata lumea. Tata e profesor si lucreaza in alt oras, vine doar in weekend si vacanta.Mama il face in toate felurile,degeaba. Tata e EXTREM de calm,nu ii zice nimic,chiar nimic, o lasa sa vorbeasca, ne-am obisnuit cu ea.Mereu face asa, injura vre 2-3 ore.Si nu suport asta, eu tin foarte mult la tata, iar mama il face in toate felurile degeaba.Ba ca nu ii e foame,ba ca am stat prea mult la piscina(cu mine si bff meu),ogramada de motive, si face din tantar armasar. Zice ca e un prost, bou etc.dar sa-i dea tata o palma sa vada ce e aia sot rau.Il face in toate felurile dar daca ar stii ce rai sunt tatii prietenelor mele,se imbata, fac scandal, nu aduc banii.M-am saturat deoarece treaba asta ma consuma.Cand am dat capacitatea aveam mari emotii cu o zii inainte si voiam sa fiu calma,optimista,o sa fie totul bine si iar a inceput mama,si mi-a distrus tot optimismul, m-am taiat cu lama in ziua aia.Ce pot face cu mama asta nebuna? Mama il iubeste pe tata dar cand se enerveaza un pic, nu mai tace.Cand tata e bolnav sau ceva il ingrijeste.Doar ca m-am saturat de cearta in fiecare zi, tata nici nu o baga in seama dar eu da, si ii dau replici cand merita.Se crede buricul pamantului, ca doar ea sufera, ca ii mananca zilele.Stiu ca e mult de citit, poate reuseste cineva sa ma ajute.Nu sugerati divort, ca nu o sa se intample.Dau funda

Răspuns Câştigător
| LoveBlueSky a răspuns:

Buna!

Inteleg ca e greu pentru tine sa fi martora la felul cum mama ta striga mereu la tatal tau dar personal, cred ca se simte putin singura din moment ce tatal tau vine doar in weekend si in vacanta.
Oricum e frumos ca ai un tata calm cu care se poate vorbi usor.Totusi,pot spune ca daca te certi cu mama ta, ea se va supara mai tare, tu te vei supara si mai tare si nu cred ca vrei sa fie doar certuri in familie...
Majoritatea adolescentilor au probleme cu cel putin unul din parinti.Eu sincer cred ca ar trebui sa vorbesti cu mama ta si sa-i explici si cred ca o sa te descurci deoarece e mama ta si tu o cunosti cel mai bine.

Pana la urma, nu e nicio familie perfecta..Succes in continuare!

10 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Vine doar in weekend Si in vacanta?! Ce fel de viata de familie e asta?! Eu nu as putea trai asa! Pe buna dreptate e mereu iritata! E groaznic.....asa o viata!
Ar trebui sa o ajuti si tu cu treburile prin casa ca sa nu aiba toate pe cap. E greu doar ea fara niciun ajutor din partea unui barbat.
Nu e robot, are nevoie de pauza si de ajutor, macar din partea ta sa aiba. Ajut-o, nu o critica!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit. Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra. Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta in loc sa zica mersi ca nu are un ratat care sta degeaba si o bate si pleaca cand vrea, ea e suparata ca omu pleaca si aduce bani in casa? si mai si il face in toate felurile? sa zica mersi ca nu e unul de ala care ii dadea una peste bot de fiecare data cand se uita urat la el nu sa il faca ca nesimtita in toate felurile, ca el pleaca sa aduca bani in casa. ciudata femeie mama ta

| Neagug27 a răspuns:

Eu daca as fi in locul tau i-as explica tot ce ai spus mai sus.Ar trebui sa-l aprecieze pe tatal tau.Cred ca o idee buna ar fi o reuniune de familie in care sa vorbiti deschis despre treaba asta.Si nu e o idee buna sa fie batuta mama ta, ca prin bataie nu se rezolva nimic. Discutati, vedeti opiniile fiecaruia si veti ajunge la un punct comun. Poate e mama ta mai dificila, dar nu cred ca e o persoana rea cu care chiar nu se poate discuta. Vorbeste cu tatal tau si alegeti o zi in care sa discutati in familie.A, si cand vezi ca tipa spune-i cu frumosul sa nu se enerveze.Eu asa fac cu mamahappyMult noroc in rezolvarea problemei!happy

| Narccii a răspuns:

Pai incearca sa iti convingi tatal sa lucreze ca profesor unde stati voi nah dar nu stiu ce sa spun despre mama ta poate ca si ei ii e greu dar nu pot sa judec decat sa iti dau sfaturi in care sa poti vorbi cu mama ta calm fara cearta si sa ajungeti la un pas l acare sa se ineleaga sa ii spuna ca nu ii prea place ca pleaca si sa isi faca aici profesia de profesor si o sa rezolvati cumva problema dar depinde acuma daca acesta este conflictul daca nu nu prea am cu ce sa te ajut imi pare rau sper ca e un sfat bun

| rockbaby a răspuns:

Buna! Inteleg prin ce treci am avut o situatie asemanatoare.Am citit si raspunsurile anterioare iar eu sincer am incercat si faza cu vorbitul sa vada ca sunt matura si toate cele dar la mine nu a tinut ba chiar a strigat si sau inrautatit lucrurile. Eu m-am apropiat incet incet de mama mea am inceput sa vorbesc de toate cu ea sa o ascult si sa ii zic ce gandesc dar nu toate in acelasi timp, trebuie sa o iei treptat altfel s-ar simti atacata.Incearca sa o asculti si cand striga las-o sa se calmeze nu ii mai raspunde stiu ca e greu dar indiferenta doare cel mai tare dupa ce se calmeaza mergi si vorbeste cu ea si expuneti si punctul tau de vedere dovedeste-i ca sa inselat. Sper sa te ajute.

| BiancaNiculina a răspuns:

Te înțeleg ai mama mea e dificilă... poate nu chiar așa dar da.Eu sunt de părere ca ar trebui să îi spui toate aste și dacă nu merge cumapa o piatră a lunii.Nu e o soluție la care te așteptai dar știu persoane care au așa ceva și merge dar trebuie să fie transparentă cu reflexii albastrekristale.ro/index.php?p=produse_cristale&cristal=PIATRA%20LUNII

| Zanisoara explică (pentru BiancaNiculina):

Cu ce m-ar ajuta o piatra a luni?

| BiancaNiculina a răspuns:

Cristale.gstones.net/piatra-lunii-184

Cum am spus nu e o soluție,, Clară" sau normală

| stefan237 a răspuns:

Prefate pshiholog... puneti-va fata-n fata si discutati-va problemele...arata-le ca pot vorbi cu tine ca un adult si...la randul sau o sa-ti arate(mama ta)ca vorbesti cu un adult! cu placere.