| ForCast a întrebat:

De la cati ani apare tensiunea arteriala?
Si mai vreau sa stiu daca in timpul vreunui atac de panica sau vreo sperietura mare. este posibil sa-ti cresca putin tensiunea. chiar daca ai sub 20 de ani big grin? Dau funda

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

De obicei, tensiunea arteriala crescuta apare dupa 40-50 de ani, daca esti predispus la aceasta afectiune, dar nu e o regula. Se poate intampla si la persoane mai tinere, din diverse motive si da, atunci cand treci printr-un atac de panica, tensiunea creste datorita adrenalinei eliberate in corp. Nu e nimic neobisnuit sa apara in cazuri cum ar fi atacurile de panica, atunci cand treci printr-o sperietura puternica etc. E o problema atunci cand ai tensiunea crescuta constant, fara vreo cauza externa anume.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tensiune creste si la efort si la panica si la bucurie la orice varsta