| Cristinaaaaaaa a întrebat:

De la ce varsta ati inceput sa beti cafea? vreau avantajele si dezavantajele ei! funda:*

Răspuns Câştigător
| DanTe_4471 a răspuns:

Eu beau ocazional, chestea buna e ca daca bei mult te trezeste, vestea rea e ca creaza dependeta si dupa mai mult timp daca nu bei cafea dimineata nu esti in stare de nimic, mai e ca iti si mareste pulsul inimic... eu recomand sa nu bei prea multa si nu zilnic asa, cand ai chef,

3 răspunsuri:
| Mălinuşaaa a răspuns:

Pe la 17 ani e bine sa incepi sa bei cafeawinking nu la 12 cum zicea copilasul acelawinking

| Avatar001 a răspuns:

Cafeaua dăunează sănătății, după o masă copioasă
Cafeaua băută după o masă copioasă poate dăuna sănătății, datorită încetinirii procesului de eliminare a zahărului din sânge, arată un studiu realizat în Canada.

Cercetătorii de la Universitatea din Guelph au oferit unui grup de voluntari o masă bogată în alimente grase, de diverse tipuri, pentru a imita perfect ceea ce se întâmplă în corpul nostru după un prânz de tipul fast-food, relatează PagineMediche.it

După 6 ore, voluntarilor le-a fost oferita o băutură dulce, apoi li s-a măsurat valoarea zaharului din sânge, descoperindu-se că nivelul era cu 32 la sută mai ridicat, față de un alt grup de control care a consumat o masă normală.

Următorul pas din cadrul experimentului a constat în oferirea a doua cești de cafea persoanelor din primul grup, pentru a fi verificată o eventuală influență a cafeinei.

Rezultatul a fost că, dupa ce au băut cafeaua dulce, persoanele în cauză prezentau un nivel al zaharului în sânge mai ridicat cu 65 la sută.

"Studiul arată că grăsimile conținute de cafeină întrerup comunicarea dintre stomac și pancreas, care este responsabil cu producerea hormonilor ce reglează metabolismul zahărului și acest fapt împiedică scăderea nivelului glucozei din sânge", explică autorii studiului.

| Georgy_7936 a răspuns:

Eu beau cafea de la 12 ani acum am 13 se spune ca daca bei cafea iti creste tensiunea dar nu e adevart eu am baut cafea de dimineata apoi mi-am luat tensiunea si o aveam fb