| anonim_4396 a întrebat:

De la ce varsta iti poti face operatii estetice(acum am 15 ani)?
Nu vreau neaparat sa o fac, insa uneori ma simt foarte complexata de felul in care arat, mai exact, am fata asimetrica, adica barbia e indreptata vizibil spre stanga(e "deviata" aproximativ 1.5-2 cm), obrazul drept e mai mare decat cel stang, iar nivelul maxilarului drept e cu 1 centimetru sub cel al maxilarului stang.
Sunt foarte constienta de faptul ca unii au probleme mult mai grave, insa nici eu nu sunt "impacata" cu aspectul meu fizic.
Nu cred ca ar avea sens sa o precizez, e chiar evident ca pana acum s-a facut misto de mine de foarte multe ori din acest motiv.
De multe ori evit sa intru in contact cu anumite persoane, deoarece imi e frica sa nu fiu judecata si vorbita de rau pe la spate(stiti voi acel gen de persoane care nu stiu decat sa ii critice pe ceilalti). Sunt obsedata de ceea ce cred altii despre mine. As fi recunoscatoare daca mi-ati putea spune cum sa ma accept mai bine si sa nu ma simt prost de fiecare data cand cineva se uita la mine cu o privire care exprima un singur lucru:" urata mai e fiinta asta").
Alta chestie care ma deranjeaza e ca nu pot vorbi cu parintii despre asta, pentru ca ei cred ca eu sunt cea mai frumoasa(nu e deloc asa) doar pentru ca sunt copilul lor si nu imi inteleg frustrarile.
Daca ar fi sa imi fac o operatie, cam cat m-ar costa(aproximativ) si cat ar dura recuperarea?

Va rog o chestie, nu imi spuneti ca frumusetea vine din interior si alte clisee asemanatoare de care sunt mai mult ca satula si sincer cred ca printre primele chestii pe care cineva le observa despre mine tin de aspectul fizic, nu de psihicul meu. Plus ca niste trasatari complet inestetice ies in evidenta imediat. Si da, sunt de acord, frumusetea vine si din interior, dar numai pe jumatate, adica, sincer : Cati dintre voi ar sta cu o persoana care arata oribil doar pentru caracterul ei? Cred ca putini.

Si nu sunt atat de obsedata de aspectul meu fizic, pentru ca, daca as fi, mi-as mai dori si o rinoplastie, sa imi micsorez fruntea, sa imi pun acid in buze(chiar sunt foarte mici) si sa imi scot o gramada de alunite, dar partea cu simetria fetei chiar ma deranjeaza.

Si imi cer scuze daca am gresit categoria sau daca am pus o intrebare prea lunga.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Operatiile estetice se fac dupa varsta majoratului, cand se incheie si dezvoltarea ta fizica, asupra careia nu se poate intervenii inainte.

| Raniaa a răspuns:

Îți poți face o operație estetică începând cu vârsta de 16 ani, cu acordul părinților. Dar, cel mai indicat ar fi să aștepți până-n jurul vârstei de 18 ani ( pentru a ajunge la o "maturitate", creșterea să fie definitivată).