| Daysukki a întrebat:

Sunt obsedata! cand ies din casa am o boala, trebuie neaparat sa-mi las parul desprins sau sa ma machiez asa putin neaparat + ca trebuie sa ma imbrac frumos ca sa ma simt bine.cand nu ma aranjez ma simt foarte prost mai ales daca se uita lumea la mine.nu prea-mi pasa ce cred despre mine (la modul fizic)dar ma simt euu prost. ma simt urata daca nu fac asta. nu stiu de ce. mai multe persoane zic ca sunt frumoasa, chiar si eu cred asta dar nu am incredere deloc in mine. nu prea am prieteni, si nu sunt prea sociabila cand ma simt aiurea. cand sunt nearanjata incerc sa ma fac invizibila ca sa nu ma vada nimeni. uras cand se uita lumea la mine si susoteste cate ceva. nu stiu ce sa fac. daca ar fi sa ma autocaracterizes ar suna cam asa: sunt o fata simpatica, nebuna de legat (in senlus bun), amuzata, copilaroasa, ador sa ma distrez si sa trancat toooaata ziulica si sa fac diverse prostiute. asa eram anul' trecut. aproximativ. anul' asta nu mai am incredere-n mine deloc, si fac o chestie foarte foarte foarte foarte stupida atunci cand vb cu cineva, incerc sa ma fac placut (sau mai bine zis incerc ca nu ma fac de ras) nu mai am curaj sa mai deschid gura sa zic ceva! mie teama ca ma va respinga sau voi zice ceva stupid sau ca nu ma va placea si asa nu mai pot fi eu. stau ca o statuie. nu pot scapa de teama asta. help meeeee! da stiu e o prostie sa gandesc asa dar nu stiu ce sa fac. vreau sa fiu iar eu! acea fata care era mereu calma si amuzanta si care nu se chinuia cu ce cred altii despre ea, care era mereu indiferenta si nu se panica never. acea pe care toti o placeau si o admirau. oare de ce m-am schimbat? cum sa am again incredere-n mine? mulstumesc ca ati citit si as dori sa nu ma criticati pentru ca nu-s o persoana inganfata, multumesc inca o data pentru raspunsuri si va pup.

Răspuns Câştigător
| bnad a răspuns:

O sti pe asta? - CINE MA VREA MA PLA|CE ASA...
Nu mai fi coplexata cand esti nearanjata, pentru ca daca esti o fata frumoasa si ai un caracter frumos: nu haina-l face pe om.
Nu mai fi complexata nici de faptul ca pierzi foarte mult timp sa te aranjezi. Esti femeie, toate femeile fac asta si crede-ma: - ne innebunesc.
La chestia cu "incerc sa ma fac placuta" nu e chiar o prostie. Depinde din ce unghi privesti. E o prostie sa incerci sa te faci placuta atunci cand incerci sa fi ceea ce nu esti.
Dar cel mai bine e sa fi tu insuti.
Uite, eu folosesc cuvantul P.A ca semn de punctuatie. Nu pentru ca vreau sa par cine stie cine (la varsta mea nu prea imi mai arde), dar mi-am facut un obicei prost si chiar daca invatul are si dezvat eu nu prea pot. Si cand scriu folosesc acel semn de punctuatie dar m-am abtinut din greu pentru ca nu vreau sa te sperii happy.
Si lumea se uita urat la mine si poate mai "sosotesc" pe la spate dar nu ma intereseaza. Cei care ma cunosc s-au obisnuit, si cand merg pe la "cineva nou" in vizita sau intalnesc pe "cineva nou" i atentionez - ATENTIE contine vorbe murdare. Iti dai seama ca multora li se pare hidos sa auda din 5 in cinci secunda P.A dar pe mine nu ma intereseaza. Daca nu le place sa nu ma bage in seama.
Acum sa nu urmezi exemplul meu in totalitate, ia si tu doar partea aia buna cu nu ma intereseaza happy.
Fi tu insuti, daca vrei sa te machezi si sa te aranjezi fa-o, daca nu vrei nu o face si imbraca-te cum vrei. Trebuie sa te simti tu bine "in pielea ta, hainele tale, machiajul tau" nu sa-i faci pe cei din jurul tau sa se simta bine cu ce alegi tu, pentru ca nu ai cum. Hainele si felul in care esti machiata nu sunt o ofensa pentru nimeni, dar cum bine sti - fiecare are gusturile lui. Deci o sa auzi mereu pe cineva ca sosoteste indiferent cum esti imbracata, dezbracata machiata sau nemachiata.
Si inca o data, fi tu insuti si nu incerca sa iti ascunzi defectele pentru ca nimeni nu e perfect.
Muaaaa, in lipsa de P.A am scris de multe ori: fi tu insuti - iti dai seama ca r fi trebuit sa sune baga-ti P.A (asta a fost ca sa te mai inveselesti putin).
Mult noroc...

2 răspunsuri:
| Dolores09 a răspuns:

Eu zic ca toate ti se trag de la neincrederea in tine. Sunt curioasa cati ani ai, pentru ca ai spus ca anul asta te-ai schimbat, ori pentru ca ai trecut spre o alta etapa din viata ta(licelul sau mai stiu eu ce). Toate astea pot fi cauza schimbarii tale a neincrederii in sine. Mediul, lumea te schimba, in general. Nu-ti mai face atatea griji, ca de ce aia si aia, incearca doar sa fii mai relaxata, sa nu te mai gandesti ca esti ceea ce nu esti si relationeaza cu diverse persoane.
Bye! happy

| Dolores09 a răspuns:

Si Slava Domnului nu ai nicio boala rolling on the floor)))) Nu e nimic rau in faptul ca vrei sa te aranjezi, doar sa nu exagerezi.