| UmbraDeVulpe a întrebat:

De matreata din barba se poate scapa doar cu ulei si sampon pentru barba sau si altfel? Daca se poate si altfel, atunci cum? Ce trebuie facut?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai exact, trebuie să scapi de dermatită

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns:

Poti incerca sa clatesti barba dupa spalare cu un mix de apa si otet. Iti lasa parul foarte moale si ajuta si pentru matreata scalpului. Daca pui amestec de apa/otet (preferabil de mere, dar merge si cel normal) in proportie cam de 6/1 sau 5/1, intr-o cana sau castron, e suficient. Si nu, nu va mirosi urat a otet cand se usuca. Eu folosesc mereu pentru par/scalp.

Stiu ca suna groaznic, dar nu ai nimic de pierdut. Daca atunci cand se usuca simti miros de otet, poti cel mult sa treci inca un jet de apa si sa nu mai incerci vreodata. laughing Dar eu cred ca vei fi multumit de rezultat.

Exista si explicatii pentru asta? Da, dar mi-e lene sa mai scriu. Pe scurt, otetul actioneaza ca un tonic si regleaza ph-ul pielii.Multe sampoane sau sapunuri au ph diferit decat cel al pielii, de aceea aceasta se usuca si poate aparea matreata.