| Samariteanul a întrebat:

De mult visez sa-mi deschid o afacere, o cafenea unde oamenii sa vina sa bea cafeaua si sa citeasca.De unde ar trebui sa incep cu afacerea? Cum m-as dezvolt? Concurenta mi-ar face probleme?

1 răspuns:
| Cortex a răspuns:

Sper sa iei doar ce e bun din ce urmeaza sa-ti zic:cu atitudinea asta o sa dai faliment cu siguranta.In primul rand un adevarat om de afaceri nu ar vorbi in felul asta, parca o pisica intreaba daca i se permite sa se urce pe geam si sa iasa putin afara la joaca.Bineinteles ca daca-ti deschizi o afacere va fi concurenta si acolo cei mai slabi cedeaza si prin cei mai slabi ma refer la cei care vor sa deschida locale unde se bea cafea si citeste,sa fim seriosi,daca vrei sa bei cafea si sa citesti de ce ai vrea sa faci acest lucru intr-un local unde e posibil sa mai fie alti oameni care vorbesc si te deranjeaza in timp ce citesti? De inceput incepi cu inceputul si anume baniii,ca sa faci bani trebuie sa ai bani iar ca sa ai bani trebuie sa faci bani nenica,dupa ce ai bani te duci frumos la o persoana autorizata de la ITM si o rogi sa te ajute,sa-ti spuna unde gasesti niste copii a unor documente in care scrie ce conditii trebuie sa indeplinesti ca sa-ti poti deschide o afacere, dupa aia vine locatia, amenajarea, planul de lansare pe piata, reclame, aducerea de clienti noi si fidelizarea acestora si multe altele.Iti trebuie un plan de atac daca vrei sa iesi castigat din aceasta afacere, daca mergi ca mieluselul si vrei sa te lase ceilalti patroni sa faci si tu un banut cel mai probabil vor profita de slabiciunea ta si te vor pune la pamant.Sunt foarte multe aspecte de discutat in legatura cu acest lucru eu te-as sfatui sa lucrezi la increderea in sine inainte sa incerci sa-ti deschizi o afacere pentru ca pestele se impute incepand cu capul adica daca patronul e defect din punct de vedere personal acest lucru se va vedea asupra firmei care o conduce.Cam aiurea subiect, aiurea ai pus problema dar m-am simtit intr-un fel responsabil sa te fac sa te trezesti putin la realitate, ce ti-am spus eu e doar o picatura din sticla.