| Angela2398 a întrebat:

De o luna sora mea mai mica are iubit. Ea are 13 ani iar iubitul ei are 15, la fel ca mine. El a vin it de doua sau trei ori la noi acasa sa "invete", dar de cate ori sora mea nu e prin preajma el se da la mine. Mie nu imi place de el deloc, e genul de băiat care face anumite lucruri doar ca sa se dea mare. Daca încerc sa-i zic asta surorii mele nu ma baga in seama si zice ca o fac doar pentru ca sunt geloasa. Nu stiu ce sa fac si am nevoie de niște sfaturi.

4 răspunsuri:
| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pai pana la urma din greseli se invata cele mai importante chesti

| Axys a răspuns:

Buna mai bine nu-i da tentie baiatului lasa-l asa prefatete ca ai o ocupatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar voiam sa-ti spun, ca niciodata sa nu-i spui ei ce iti face el tie. Cel mai bine, daca vezi ca se da la tine, cand sora ta pleaca o data de langa voi, ia-l si cearta-l.

Fii dura si intreaba-l ce vrea de la tine? De ce iti vorbeste asa? Cum isi permite sa fie cu sora ta si totusi sa incerce sa se dea la tine? Fii rea si sigura pe tine. Cearta-l ca pe un copil mic cand a facut ceva gresit.

Daca vezi ca e nesimtit si chiar te deranjeaza, zi-i ca nu mai are ce cauta la tine in casa. Spune-i ca e un nesimtit, si sa nu-l mai prinzi vreodata ca vine la tine in casa. Spune-i ca daca ii scoate un cuvant despre asta surorii tale, sau daca o raneste in vreun fel, o sa-l cauti si o sa-l faci de ras in fata intregii scoli. O sa rada pana si curcile de el.

Acum pe bune, daca vezi ca-i nesimtit fii dura si vorbeste direct cu el. Daca vezi ca nu asculta poti sa apelezi pana si la "vorbitul cu parintii".

Acum, cum sa te comporti cu sora ta. Am patit exact la fel, doar ca in loc de sora mea, e un prieten bun a carei iubita s-a dat la mine intr-un mod destul de pervers. Toti prietenii mi-au spus sa nu ii spun nimic lui pentru ca se va supara pe mine. Asa am si facut.

Dupa cateva saptamani s-au despartit cand a aflat ca ea l-a inselat cu nu stiu care. Pe scurt, decat sa fii dusmanul surorii tale, mai bine doar fii langa ea si sustine-o cand are nevoie. Va aprecia mult mai mult ca esti langa ea decat sa te urasca ca incerci sa-i spui cum sa-si traiasca viata.

Sper ca te-a ajutat sfatul meu! Numai bine!

| LuisaRaluca12 a răspuns:

Cand se mai da la tine intreaba-l de fapt ce vrea de la sora ta? De ce profita de ea daca el se da la tine! Incearca sa-l filmezi cand face asta, gaseste tu ceva!