| anonim_4396 a întrebat:

Dece unii oameni sunt rasisti ////crying si parinti mei sunt rasisti cum pot sa ii conving ca pe acest pamant suntem cu totii egali ei nu am lasa sa ies cu unele prietene pt ca ele sunt de etnie rroma imi interzic sa am orice legatura cu ele crying cryingcrying ce sa fac cum sa ii conving ca nu toti toti rromii sunt la fel ?

7 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Pai e vorba in primul rand de ceea ce li s-a inoculat in tinerete... din pacate e greu de scos din cap asa ceva. Dar insista. Poate ai sa reusesti intre timp sa-i convingi ca e bine sa nu mai gandeasca preconceput inainte de a cunoste persoana.

| kitty_8919 a răspuns:

Incearca sa ii convingi ca si daca sunt de etnie roma sunt prietenele tale si spune-le lucruri bune despre ele

| cristi27 a răspuns:

Pana la urma toti oamenii sunt egali indiferent de rasa si culoarea pielii, pana la urma si rromi sunt oameni si au si ei dreptul la o viata normala, la prieteni.Parintii tai trebuie sa inteleaga ca fiecare padure are uscaturile ei, nici o rasa de om nu e perfecta si atata timp cat acele prietene nu te indeamna sa faci cine stie ce prostii sau lucruri rele nu e nici o problema

| IqStorm a răspuns:

Insistă. Doar timpul rezolvă asfel de probleme. Oamenii nu pot renunţa aşa uşor unor prejudecăţi pe care le au de-o viaţă. Oamenii mai în vârstă sunt şi mai rigizi şi depinde de ei cât de repede pot accepta noul în viaţa lor.

| IqStorm a răspuns:

Insistă. Doar timpul rezolvă asfel de probleme. Oamenii nu pot renunţa aşa uşor unor prejudecăţi pe care le au de-o viaţă. Oamenii mai în vârstă sunt şi mai rigizi şi depinde de ei cât de repede pot accepta noul în viaţa lor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toti prietenii mei rromi pe care i-am avut si am, mi-au spus ca pretuiesc prietenia dar la o problema intre mine si un rrom vor uita ca santem prieteni, sau vor fi neutri, cu riscul de a fi admonestati de familii. ii inteleg si le accept aceasta.au regulile lor pe care noi nu le cunoastem decat putin ori deloc.si mai stiu ca in relatii cu fetele, le respecta si se casatoresc cu ale lor, dar le iubesc pe ale noastre.de ce? ia ganditiva? ca la noi fecioria nu mai inseamna nimic dar la ei o fecioara are dreptul sa intre si in staborul tiganesc unde nu intra femeile.deci e o mare cinste.

| blondy a răspuns:

Ma eu ma confrunt cu aceeas problema, numai ca la mine e 1pic ma diferit.eu vb cu un tigan ne iubim...parintii mei nu il plac deloc din cauza meseriei lui...am avut multe certuri cu ei am plecat de acasa, am fugit cu el in germania.pana la urma si-au dat seama ca ne iubim cu adevarat si cael nu ar putea sa imi faca rau chiar daca se ocupa cu...si uite ca acum ne accepta si la anul ne casatorim. cel mai bine a fi sa insisti sa ii faci sa inteleaga.