| faranumefara a întrebat:

Deci am auzit de multe ori faze gen: numai ca furi curent sau cam asa de la ce este asta?

2 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Eu am auzit-o in contextul in care cineva foloseste prizele dintr-o institutie publica, cum ar fi scoala sau locul de munca, pentru a incarca telefonul, de exemplu, sau alte aparare electronice. Se spune ca "furi curent" pentru ca institutia respectiva plateste electricitatea, iar tu il folosesti pe gratis.

| pinkqueen98 a răspuns:

Buna:*.Pai mie mi se spune ca "fur curent"atunci cand scriu mesaje in ora sau ma joc pe telefon:*.bft:*