| lolly_3072 a întrebat:

Deci.am si eu o problema...tTrec in clasa a 7-a, si la mine in clasa s-au format grupuri.In grupul principal nu prea stau pentru ca e o fata insuportabila, iar in celalate pentru ca sunt corijentii clasei.Eu imi gasisem grupul de prietene cu care ieseam doar ca m-am certat cu ele din cauza lor. Ce ar trebui sa fac sa ma integrez mai bine? Vroiam sa ma mut de la scoala. dar nu cred ca e o solutie buna... Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| sunshinee_5694 a răspuns:

E foarte ok sa te intelegi cu toata lumea si sa fii populara, restul vine de la sine.
Incearca sa vezi cu cine te intelegi si fii mai apropiata de cei cu care esti compatibila din punct de vedere al gandirii, iar pe ceilalti
nu ii ignora doar saluta`i si etc. daca te`ai muta nu ar fi bine.in orice comunitate exista cel putin o persoana pe care nu o placi asta nu inseamna ca te vei muta la nesfarsit. Distreaza`te, nu lua lucrurile foarte in serios decat atunci cand trebuie si totul o sa fie ok!

12 răspunsuri:
| anaid a răspuns:

Doar pentru asta sa te muti din scoala? Nu mai stai linistita.Grupurile se formeaza oarecum accidental...adica pur si simplu esti in incinta scolii si te uiti in jur...si la un moment dat vezi ca vin niste persoane spre tine care doresc sa te cunoasca.Asa iti faci prieteni la scolala...si daca nici asta nu merge incerci sa o cunosti pe fata aceea si din moment ce ajungi sa o cunosti o sa iti dai seama ca nu e asa insuportabila cum credeai tu. Din afara grupului se vad lucrurile altfel crede-ma. Daca intr-adevar era insuportabila nici ceilalti colegi ai tai nu stateau cu ea nu?
Succes!

| JackieSue a răspuns:

Pai de ce iti faci probleme sa fii in grupul principal doar din cauza unei fete insuportabile? As fi facut-o muci pana acum daca se lua de mine:-)).

Si eu am avut problema asta si vroiam sa ma mut, dar am stat cateva zile doar in banca mea...am stat mai linistita, nu prea am vorbit si in cele din urma mi-am cerut scuze ca, de, asa e omu` destept...chiar daca nu a facut nimic sa-si ceara scuze:-)).

Sau la mine in clasa e moda sa te imprietenesti cu fete din clase mai mari...treci prin clasele din generatia ta, adica din a 7-a...imprieteneste-te cu cateva fete si dupa... tinteste la alea mari...cine sa nu vrea sa fie prietena cu tine daca o sa fii aliata fetelor mai maritongue:-)).

| sorin a răspuns:

Pai la ce zici cred ca tu trebuie sa te schimbi daca nu poti schimba tu lumea, si asta e doar inceputul mai ai si alte "teste"asemantoare acum depinde cum treci de ele.

| SimpleSergio a răspuns:

Daca nu te poti integra...atunci fai pe ei se vor sa fie in preajma ta happy si accepti pe cine vrei.winking pe restul ii ignori happy intelegi schema? fii interesanta... fa-ti prieteni noi...nu sta dupa ei! Fi de invidiat!

| Roxata a răspuns:

Well. faptul ca tu trebuie sa alegi intre doua sau mai multe grupuri ale clasei, este ceva absurd.Ar trebui sa fiti o clasa unita![In sensul.sa va implicati, sa glumiti toti impreuna]
Eu zic sa incerci in grupul unde te simti tu cel mai bine.Acum depinde cum gandesti tu`:p. Daca tu chiar iti doresti niste prietene fitoase sau niste tipe cu bunul simt si 'nefitoase'(ca sa zic asa). Incearca in grupul cu 'tipa insupOrtabila'. Vezi cum merge, cum se comporta, si intotdeauna cand ea incearca sa fie pe deasupra tuturor, tu sa n`o bagi in seama.Incearca si a`i sa reusesti`!

| steff a răspuns:

Bunabig grin

Uite, eu iti sugerez sa comunici q toate colegele tale si de ce nu q toti colegii.Nu trebuie sa te simti trista si exclusa din grupul ala numai pentru ca e colega aia nesuferita... o sa-si dea ea singura seama k e in plus...nu uita c ti-am spus:sa comunici cu toti colegii tai sh q cei de la alte clase... sper sa alegi c e bine pentru tine...by the way.merci pentru raspunsul pe care mi l-ai dat...pup*

| bubukid a răspuns:

Vezi cu asta gresim app toti...nu e bine sa fim in grupul x sau y... cel mai bine era sa te intelegi cu toata lumea si sa vorbesti cu toata lumea...si grupul ...mm...acum e mai greu sa il alegi pentru ca poate fiercare din fete si-a facut o parere despre tine...
in ce banca stai? grupul tau poate fi alcatuit din vecinii de pe langa tine...si asta cu corigentii clasei e o prostie...pentru ca uite eu ce`i drept sunt in grupul cel mai fitos al clasei dupa spusele colegilor...insa eu nu ma cred asa...restul se simt superioare...in in grup avem si baieti...care unul nu are bani deloc... e sarac...in plus e de la tara...si la scoala...nu mai vorbesc... unul e vai de mama lui de golan...de nu stiu cate ori a furat masina lu taicasu... bani si toate cele...pe la scoala nici nu prea da...in fine...nu prea conteaza cu cine esti in grup...conteaza sa te simti tu bine acolo unde esti si sa nu te simti stanjenita sau sa-ti fie frica sa vorbesti sau sa te impui

succes :*

| bubukid a răspuns:

Vezi cu asta gresim app toti....nu e bine sa fim in grupul x sau y... cel mai bine era sa te intelegi cu toata lumea si sa vorbesti cu toata lumea....si grupul ...mm...acum e mai greu sa il alegi pt ca poate fiercare din fete si`a facut o parere despre tine...
in ce banca stai? grupul tau poate fi alcatuit din vecinii de pe langa tine...si asta cu corigentii clasei e o prostie...pt ca uite eu ce`i drept sunt in grupul cel mai fitos al clasei dupa spusele colegilor....insa eu nu ma cred asa...restu se simt superioare...in in grup avem si baieti....care unul nu are bani deloc ...e sarac...in plus e de la tara....si la scoala...nu mai vorbesc...unul e vai de mama lui de golan....de nu stiu cate ori a furat masina lu taicasu .... bani si toate cele....pe la scoala nici nu prea da....in fine....nu prea conteaza cu cine esti in grup...conteaza sa te simti tu bine acolo unde esti si sa nu te simti stanjenita sau sa`ti fie frica sa vorbesti sau sa te impui

succes :*

| Sounds.of.Music a răspuns:

Lolly.calmeaza'te...incearca sa-ti faci prietene de la alte clase... daca cele de la tine din clasa nu te accepta.sau imprieteneste'te cu o fata mai timida din clasa...care nu acceptata de colegi...de obicei persoanele de genul asta pot fi prieteni buni.si sincer... din moment ce colegii tai nu te accepta e pentru ca sunt niste snobi...incearca sa nu'i bagi in seama...vezi'ti de treaba.clasa a 7a e destul de dificila... tine'te de invatat si ai sa vezi ca te vor aprecia... daca nu...sunt o groaza de fete probabil in scoala ta...trebuie sa existe o prietena si petrnu tine...cu grupul acela al tau. daca chiar ar fi fost prietenele tale consider ca ar fi venit sa va impacati...linisteste'te ca nu'i asa de greu...ca o idee... puteti vorbi la dirigentie/consiliere cu diriginta voastra, despre ''taberele'' formate in clasa... poate o astfel de discutie va va ajuta pe toti sa va intelegeti mai bine.si sa deveniti o clasa unita...nu fragmentata pe ''grupulete''.ciao!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o copilarie ce sp, tu. O joaca Dar daca vrei fii neutra adica vb cu toate pentru ca nu aveti nimic de impartit doar sunteti in aceeasi cl nu? Si apoi nu toti puteti fi la fel de destepti. nu? Si totuisi sunteti oameni. ok pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lolly eu sunt in clas a 10 si am aceias problema, parerea mea pentru tine este ca ai face bine sa te gandesti in ce grup ai vrea sa faci parte pentru ca presupun ca fiecare grup este total diferit sau fiecare are cate un motto sau "o idee despre viata "dupa care se ghideaza poate ca tie iti sta bine doar cu tine pentru ca nu ai aceleasi ideei ca si ale colegelor tale incearca sa te intelegi cu toata lumea indiferent cat de insuportabile sunt nu are rost sa ti pierzi timpul gandindu te ca celelalte persoane nu te accepta sau ca nu poti face parte din grupul lor nu incerca sa ti ascunzi adevarata ta valoare facand diferite lucruri pentru a le demonstra ce poti face parte din acel grup FI TU! sa te muti hei cine pierde in chestia asta. tu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca este bine ce vroiai sa faci! Cum adica sa te muti la alta scoala? Din cauza cui? A unor fete? Ce stupid! Imi vine sa rad!