| Ellie2emma a întrebat:

Deci dacă ești intr-o relație de la o vârstă mai fragedă ca să zic așa (în adolescenta de exemplu). Credeți ca trebuie să vă lăsați partenerul să experimenteze anumite chestii? Adică mersul în club sau în alte locuri cu prietenii, sa iasa noaptea, să se distreze cu alte persoane (nu fete) etc…? Mă gândesc ca dacă i-ai interzice nu ar mai avea parte de toate chestiile astea specifice adolescenței și cred ca fiecare dintre noi simte nevoia sa încerce lucruri noi și să facă chestii de genul. Adică toate trebuie făcute la timpul lor. Voi așteptați să vă dedice tot timpul lor vouă și aveți pretenția să facă totul doar cu voi și să nu încerce lucrurile pe care le-am enumerat mai sus? Adică chiar dacă vă iubiți sincer eu cred ca tot trebuie să le dăm spațiu si să îi lăsăm să experimenteze aceste chestii specifice vârstei. Vreau niște păreri cam cum credeți ca ar trebui să decurgă o relație la 17-18 ani?

10 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Asa cum ai intuit deja, e nevoie de spatiu si intimitate, nu te poti baga in sufletul omului, nu ii poti interzice nimic.Cand ii impui celuilalt anumite lucruri sau reguli absurde, deja ai facut primul pas spre drumul care pune relatia in pericol.

| Ellie2emma explică (pentru dullcat):

Adică e normal să nu faci toate chestiile pe care le ai face dacă ai fi singur. Până la urmă trebuia să îți respecți partenerul. dar nu știu, eu cred ca poți să îți respecți partenerul și să faci și chestii de unul singur, însă observ ca mulți nu sunt de acord.

| dullcat a răspuns (pentru Ellie2emma):

Pai atat timp cat chestiile alea nu au nicio legatura cu flirtul, ons si cine stie ce altele pe care nu e normal sa le mai faci din moment ce esti intr-o relatie, nu vad problema.

| Hyperion7 a răspuns:

Nu,nu ar trebui sa experimenteze chestii,având în vedere că el este mai mare (daca este),din contra,cu cât vede că îi faci pe plac,el te va considera doar "fata aia cu care-și pierde nopțile" și apoi tot tu vei sta cu buza umflata că te-o lăsat.
Eu consider că totul trebuie făcut cu cap și nu la repezeală purtați de val. Daca va exista o viitoare sarcina el se poate spala pe mâini, pleacă și tu creste copilul happy

Cât despre faptul că trebuie să se ducă în club sau nu știu ce,din moment ce ai o relație, moral nu e sa lași partenerul ca pe o păpușă de paie și tu să te distrezi pe nu știu unde,doar zic.
Cât despre faptul cu adolescența și bla bla,daca vrei cluburi și altele de gen, după logica mea, persoana respectiva încă nu e suficient de pregătită să-si faca o relație.
Pentru că ori te rupi de ispite și îți vezi de relații,ori accepți compromisul și ajungi in situația în care trebuie sa pleci.

Nu că-s eu tatăl ăla comunist,dar pe bune acum,de ce sa mergi in club,sa te droghezi sau sa fii un bețiv (adolescentul de azi) pe când poți face chestii mai constructive cu viața ta,spre exemplu,mergi la un muzeu, biblioteca,într-un parc,la un suc,la o atracție turistică,un festival de orice.

Și să îți mai zic un lucru,persoanele destrăbălate nu vor face multi purici împreună, pentru că na, dandu-i libertatea, o sa se duca in extrema cealaltă și o să-l pierzi de tot.

Din punctul meu de vedere, o relație, fie ea la 14-15 ani sau 18-19-20 nu ar trebui sa se rezume la chestii nocive, ci din contra, pe chestii frumoase, pozitive.Sexul, cluburile, drogurile, alcoolul nu sunt niste chestii tipic adolescentine, ci unii le promovează ca fiind așa, ceea ce e total greșit, părerea mea.

| sierra1 a răspuns (pentru Hyperion7):

" Hyperion7 :... Sexul, cluburile, drogurile, alcoolul nu sunt niste chestii tipic adolescentine"

hă-hă-hă, ce ești tu, preot?

| Hyperion7 a răspuns (pentru sierra1):

Pai zi tu daca aduc chestii pozitive aceste lucruri și apoi stam de vorba.
Mai mult de atât,daca ar exista o măsură în toate,n-ar mai fi atâtea întrebări stupide de tipul "mi-a băgat degetul dupa ce s-a șters,sunt însărcinată?" "Mi-a băgat numai vârful,nu avea nimic pe el,sunt însărcinată?"

Eu nu zic,fiecare face ce vrea, cum consideră și așa mai departe, însă trebuie sa existe o măsură, era o vorbă "nu te baga in troc, că te mănâncă porcii"
Nu mai bine iei la conștiința niste chestii și apoi tragi concluziile? Doar zic

| sierra1 a răspuns (pentru Hyperion7):

"Hyperion: Nu mai bine iei la conștiința niste chestii și apoi tragi concluziile?"

ce chestii? - dacă ne e permis. Doar intreb

| Ellie2emma explică (pentru sierra1):

Dacă ieși în club sau petreci timp singur asta nu înseamnă ca te droghezi sau faci sex cu alții nu stiu laughing eu așa cred, posibil să greșesc

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Când ești într-o relație indiferent de vârstă nu deții persoana de lângă tine.
Multe persoane în relații folosesc acest " al meu/ a mea" care arata posesia,nimeni nu deține pe nimeni și în această viață nimeni nu trebuie să îți interzică să faci anumite lucruri,la fel cum nici tu nu trebuie să faci asta.
Dacă iese în club cu prietenii,ce?
Oke,or fi alte fete,dacă se dă la ele și te înșeală, oricum se află și este pierderea lui.
Și dacă îl ții tu lângă tine non-stop,ce crezi? Că nu o să te înșele?
Poate să facă asta și cu tine de mână,simplu.
Trebuie să existe un echilibru:
Timpul nostru ( de cuplu)
Timpul lui cu el și Timpul meu cu mine, că poate uneori vreau să stau singură și să fiu doar eu cu gândurile mele, să fac pasiunile și lucrurile care îmi plac.
Timpul nostru separat sau împreună cu familia, prietenii => Împreună? = când aveți prieteni comuni și ieșiți toți sau mergeți la o reuniune de familie împreună cum poate să fie la fel de perefect și Separat, Separat? = Când eu am prietene și ies cu ele și el are prieteni și iese cu ei sau eu merg în ziua y la familia mea și el merge în ziua z la familia lui.
Nu orice activitate trebuie sa fie făcută împreună, deschideți ochii și conștientizați faptul că nu poți sta 24/7 cu o persoană, devine monoton,devine stresan,apar certurile,devine pur și simplu sufocant.
Dacă tu crezi că el este centrul universului tău și că fără el nu ești nimic,nu știi să mai faci nimic ( pentru ca tu dacă nu ai timp cu tine sa vezi ce îți place și ce nu și stai bot în bot doar cu el,evident că dacă o să plece, o să suferi).
De asta consider că noi trebuie să fim pe primul loc în viața noastră și nu, nu este egoist, este adevărul.
Trecem singuri prin momente și experiente suntem ființe independente, nu trebuie să depindem de altcineva, dacă facem asta tot noi o să avem de suferit.

| Corina3434 a răspuns:

''chestiile astea specifice adolescenței'' adica iesitul in club? Uite, intreaba aici: https://socola.eu/