| anonim_4396 a întrebat:

Deci eu am primit telefon și laptop de la 8 ani și nu le lăsam aproape deloc din mana! Am locuit în Spania pana anul asta si cred ca familia mea va pleca iar în Franța sa Spania! Ideea e ca eu am 17 ani sa nu știu ce sa fac în viață, nu am participat la concursuri și nu am făcut activități extrașcolare iar dacă făceam scoala aici cred ca nu ajungeam la liceu la cât de prost stau la toate materiile! În Spania am obținut rezultate destul de bune la școală dar nu am dat acel examen ca să continui! Sunt dependenta de ecrane și nu am deloc gândire logica! Ce ar trebui sa fac! Dacă voi pleca iar în străinătate cu părinții mei nici nu știu ce sa fac acolo! Nu prea pot sa renunț la laptop pentru ca ma enervezi când nu îl am! Ce ar trebui sa fac?

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai fi putut sa traiesti si in afara "ecranelor" si ai fi realizat ca "afara" din zona ta de comoditate exista o cu totul alta lumea, nu mai buna nu mai rea ci diferita, este realitatea
daca ai fi facut asta acum nu te-ai fi stresat
inteleg insa dependenta de electronice de toate felurile happy
poti in viitor sa lucrezi pe laptop, sunt o multime de persoane precum cei din IT care lucreaza doar pe aceste deviceuri, deci nu este un capat de lume

| Violleta2022 a răspuns:

Pai este vremea sa pui mana serios pe carte si sa te intorci la scoala, ca sa nu mai fii dependent de ecrane, care oricum nu-ti folosesc la nimic, pentru ca nu ai scoala si nici calificari, iar munca necalificata pe care o poti face tu, in viata, nu implica folosirea ecranelor.
Ori cauta-ti de munca si fa ceva cu viata ta.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu pot sa învăț! Am încercat nu ma descurc la nicio materie

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nici nu am făcut scoala aici ci în Spania unde cred ca ma voi întoarce, dar nu știu dacă sa dau acel examen ca să continui

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-as confisca si incuia telefonul si laptopul si atunci ai avea tot timpul din lume ca sa inveti.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Unii oameni nu pot invața orice ai face!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da, chiar poti invata orice, DACA parintii iti vor confisca telefonul, laptopul tableta si accesul la internet, neramanadu-ti altceva de facut decat cartea si invatatul.
Este de altfel recomandat de psihologi sa se procedeze in acest fel, cand ciopilul nu invata ori este rebel si nu asculta.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu am cum sa invat pentru ca nici nu sunt înscrisă la o școală aici, am avut posibilitatea sa continui studiile în Spania dar am spus nu pentru nu știam ce sa fac în continuare, nu are importanță dacă mi se confisca ca tot nu fac altceva decât sa stau în pat și ma gândesc la ele! Au mai încercat, nu a funcționat, cred ca ma voi apuca de o afacere în străinătate ca să studiez nu pot

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Este inutil învățatul după părerea mea dacă nu știi ce sa faci în viață!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacat ca esti un copil puturos si incapatanat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Asta e perspectiva ta, dar eu sunt sigura ca ai inclinatie spre un anumit domeniu. Apoi oricine poate deveni relativ bun la ceva daca isi pune mintea la contributie. Vorbeste cu un consilier scolar, e treaba lor sa te indrume pentru cariera.Iar dependenta poate fi rezolvata numai cautand activitati care iti ofera acel rush de dopamina in aceeasi maniera ca laptopul sau telefonul.Treptat reduci din timpul petrecut cu ochii in ecran si inlocuiesti/compensezi cu altceva. Ramane pentru tine sa afli cu ce anume.Bafta!