| UmbraDeVulpe a întrebat:

Deci eu de ceva vreme pe afara ies doar cu un tricou si o bluzita si se pare ca si la temperatura de 1 grad pot sa tolerez frigul, ca de exemplu si azi dimineata 1 grad a fost afara si doar asa putin am simtit frigul, si doar un tricou si o bluzita am avut, si ce vreau sa va intreb deci: Daca nu mi e frig asa tare si nu tremur si etc, pot linistit sa umblu imbracat asa subtire chiar daca nu m-am expus la frig asa controlat si etc? Sau chiar daca simt asa de putin frigul si nici nu ma imbolnavesc nu e ok sa ies asa daca nu m-am expus la frig asa cum trebuie? Ca trebuie sa o iei asa usor cu expunerea la frig dar eu nu am luat o asa, eu dintr odata am luat o, si nici nu am facut sport si alte chestii de care se spune ca iti cresc toleranta la frig si se pare ca acum cam pot si eu sa tolerez frigul, ca v am spus ca si dimineata a fost doar 1 grad si am fost doar in tricou si o bluzita si nu am patit nimic si nici frigul nu prea l am simtit... Si de o saptamana sau 2 numai rece a fost aici in oras la mine si eu am umblat numai intr-un tricou si o bluzita si nu am patit nimic. Deci numai temperaturi de 10, 11 grade si asa sunt de o saptamana sau doua aici in oras la mine si numai imbracat asa de subtire umblam. Numai azi a fost 1 grad, pana azi au fost numai 11, 10 grade si mai putin si doar cu tricou si bluzita. Daca nu racesc si alte cele si simt doar asa putin frigul, e ok sa umblu asa si de acum incolo ca nu voi pati nimic? Chiar daca nu m-am expus asa la frig controlat si nu am facut nici alte chestii care iti cresc toleranta la frig? Atat am facut doar, adica ca nu mai beau alcool de ceva vreme, dar nu cred ca din cauza asta tolerez frigul atat de bine ca totusi nu a trecut cine stie cat timp de cand nu mai beau alcool. Deci ce ziceti? Pot continua sau mai bine sa mai continui dupa ce fac chestii care cresc toleranta la frig? De fapt mai umblam imbracat asa si cand erau de exemplu 16 grade si asa, eram in tricou, oare din cauza asta tolerez asa frigul acum? Ca mai umblam si in tricou cand erau 16, 17 grade si asa?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai grija ca vei lua o raceala de va fi si ultima.

| sammie a răspuns:

Raceala vine fara sa-ti dai seama. Imbraca-te bine cu haina cu gluga sau caciula. Mai bine cu geaca groasa. Chiar si daca nu o simti tot vine. Eu am facut asa si o saptamana am stat leguma in pat cu febra si gripa.

| ClaRa91 a răspuns:

Sa nu uiti: Inainte sa iesi afara sa te speli bine pe cap.

Răspuns utilizator avertizat
| ClaRa91 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Sa fii curat!happy

Răspuns utilizator avertizat
| ClaRa91 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Igiena personala.