| Andra4862 a întrebat:

Deci imi vine să ma omor. Am avut o Olimpiada și am luat un punctaj foarte foarte foarte mic (nu am să îl precizez deoarece imi este mult prea rușine). De la mine din așa a mai participat un băiat mai "prost" adică la școală are doar 3 și 4 (eu am 10 pe linie) și el a luat mai mult ca mine. Din această cauză imi vine să ma arunc pe geam și să mor ca așa ar fi mult mai bine decât să trăiesc. Nu stiu cum să îi spun mamei mele deoarece reacționează foarte urat când i-au o notă mică sau dacă nu i-au 10 curat (100%) ci i-au 9, 50 etc, ma tem cum o să reacționeze acum la o notă jenantă. Cel mai rău este ca de acum am asigurat bullying la școală pentru ca de fiecare dacă când cineva ia mai mult ca mine toti copii din școala rad de mine, dr parca eu nu am sentimente... Ce sa fac ca să ma calmez (ca la cât de supărată, dezamăgită de mine (ma urasc așa de mult ca nu am fost în stare să iau o nota mai mare) și nervoasă sunt, exista sanse mari să recurg la un gest rau)... Și cum să ma port la școală ca poate să nu imi iau bullying foarte mare? Va rog frumos să ma ajutați! Va multumesc pentru timpul acordat și va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| norisorulpufos a răspuns:

Nu te mai stresa pentru un 2, 40 luat la olimpiada.
Data viitoare vei sti mai bine baremele si vei lua nota mare.
Iar daca rade lumea de tine nu o lua personal.
Oamenii isi varsa oricum frustrarile pe altii dar apoi uita imediat si trec la altceva.
Mamei tale spune-i doar nota si te uiti la ceas sa vezi cat dureaza scandalul.
Eu cred ca in 7 minute va trece.
Daca te arunci de la fereastra sa-mi spui blocul ca sa vin sa te prind in brate.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu te supara, dar cred ca vezi totul mult prea disproportionat si exagerezi.Nu am mai auzit de niciun copil de nota 10 sa fie hartuit de toata scoala cand si alti copii iau note bune. Unul sau doi colegi nu inseamna toata scoala, iar daca te deranjeaza cu adevarat e necesar sa vorbesti cu diriginta/dirigintele.

Acel coleg probabil ca a invatat engleza din alte locuri, din jocuri si stat pe pc in general, nu de la scoala, deci e de asteptat ca probabil stie mai multe macar la un singur obiect (spre deosebire de tine care te dai peste cap, mereu, pentru 10 la orice materie) sau poate chiar a avut noroc? Presupun, nu am de unde sti.In orice caz, nu te ajuta cu nimic sa te sinucizi pentru o nota, fii serioasa.As fi curioasa daca pe patul de moarte, dupa ce ai avut o viata implinita ai mai spune la fel, ca ar fi fost mai bine sa te arunci de pe geam pentru o nota care nici nu se trece in catalog pentru ca este activitate extrascolara, pentru o materie care nici nu este principala? In locul tau as fi un pic mai atenta la limba romana, fiindca ai scris verbul a lua gresit.

Mama ta ar trebui sa inteleaga ca esti om, nu robot si oricand poti claca.Problema uriasa e reprezentata de presiunea care se pune pe tine, in mod gresit, se citeste din tot acest text, nu notele.Incearca sa te aduni si nu fa vreo prostie pentru ceva care nu merita! Peste ani vei rade cand iti vei aduce aminte, crede-ma.Ai grija de tine si nu te mai suprasolicita pentru orice materie, concentreaza-te pe cele importante.Vor mai exista ani in care sa te revansezi si sa-ti demonstrezi, atat tie cat si mamei tale, ca poti obtine rezultate bune/foarte bune la olimpiade, concursuri si asa mai departe.Succes!

Răspuns utilizator avertizat