| anonim_4396 a întrebat:

Deci va rog help me!

Ieri seara am iesit cu prietenul [care nu a mai plecat nicaieri pentru cei care mi-au rasp la intrebarile precedente] la o plimbare. am stat cu el de la 1 pana la 3 adica 2 ore. parintii mei dormeau cand am iesit eu. adica la 1. si au dormit si cand am revenit acasa. dar mama mi-a gasit telefonul si a vazut ca mi-a trimis un mesaj in care m`a intrebat daca sa mai vina la mine eu am zis ca da si ca o sa ies si eu dupa ce adorm ai mei. dupa ce a citit mesajul s`a uitat si la apeluri. care au fost date la 1-2 noaptea. cand am iesit din baie a inceput sa urle la mine ca de ce vorbesc la telefon la ora aia. ca de ce nu dorm. ca numai baieti am in cap [ea nu stie ca am prieten si nici tati] apoi a mers cu telefonnul la tatal meu si a inceput si el sa urle la mine. insa a venit cineva la noi si au terminat eu am luat telefonul pe ascuns si am sters numarul prietenului meu din el [oricum il stiu pe de rost] si toate mesajele si apelurile si i-am trimis un mesaj ca sa nu ma mai sune si nici sa`mi trm mesaje azi. asa a si facut el fiind ft intelegator. dar problema este ca imediat vine tatal meu acasa si nu stiu cum sa fac sa nu mai abordeze acest subiect. mi`e frica sa nu ma certe din nou sau mai rau.

Parintii mei s`au bazat intotdeauna pe mine. si inca se bazeaza. ei fiind toata ziua la servici eu fac toate treburile casei.

Azi in timp ce stateam in pat dupa ce au plecat ei la servici ma gandeam sa ma duc in bucatarie sa iau un cutit si sa termin cu toate!

Toata ziua nu fac nimic altceva decat sa lucru iar seara ei nu ma rasplatesc cu nimic numai cu vorbe reci si indiferenta.

Nu stiu ce sa mai faccrying please help me! funda

8 răspunsuri:
| kattya96 a răspuns:

TE PROVOC! O sa stai toata viata ta cu cutitul in mana si nu o sa poti sa faci nimic. Lasa prostiile cu sinucisu ca asta e doar o problema minora. Se vede ca tu ai fost crescuta in conditii bune si ca nu stii ce inseamna sa ai probleme. Pe bune sunt altii mai rau si este cel mai mare pacat si sa te gandesti la acel lucru. Esti mica imi dau seama. Ai un iubit si ma bucur ca ai gasit pe cineva cu care sa te intelegi, dar sa iesi la ora aia de strigoi mie nu mi se pare normal. Tu nu prea vorbesti cu parintii tai, esti mai rece si de aia ei incearca sa descopere singuri chestii. Toate fetele asta e, a picat pe noi mereu trebuie sa facem curat si chestii nu ai ce sa faci. Si eu am avut rezultate foarte bune la scoala si inca nu am primit nimic, sunt vremuri grele si inteleg cand o veni vremea voi primi si tu la fel. Cat despre prietenul tau nu e neaparat sa le spui, dar problema asta o au toate fetele cand sunt mici si au iubiti. Parintii nu accepta asta. Cand esti mai mare o sa fie altfel, da nu e bine sa te inveti sa iesi la ora asta. Ar trebui sa incerci sa te schimbi sa stai cu el ziua. In timp ce mai iesi si cu alti prieteni. Daca vrei sa vorbesti la telefon nu e o crima insa vorbeste incet sa nu te auda.
P.S : Cand zic ca esti mica ma refer la minora.
Succes!

| SamSon a răspuns:

Povestea ta m-a impresionat profund, ideea e ca trebuie sa porti o discutie cu ei si sa le spui ca ai si tu nevoie de libertate si ca nu esti un robot de bucatarie sau o masinarie de facut curatenie si nici vreun fel de servitor.Iar faza cu cutitul nu iti recomand sa faci vreo prostie pentru. ca daca te killaresti singura vei murii si iti vei pierde parintii, prietenii si mai ales prietenul asta al tau, asa ca ai grija ce faci happy bafta

| AskLex a răspuns:

Wow lasa cutitul te rog.straight face nu merita.j eu ma cert mereu cu ai mei dar asa sunt ei isi fac griji.j eu ies afara noaptea l fel ca u laughing.jty ce faci? lasa-i s te certe laughing eu asa fac.t cearta 1 ora 2 se plictisesc laughing le zici ca nu se mai repeta dar nu te lua cu ei in gura ca fac mai rau.ii spui ca ti-a fost frica sai intrebi daca t lasa afara ca sti ca nu se poate discuta cu ei, si ca meriti si u putina relaxare daca toata ziua muncesti straight face nu e corect? daca vr sa te mai ajut lasa mesaj :d

| Michell_7762 a răspuns:

Buna! sunt de acord cu toti cei care ti-au lasat mes.sinuciderea nu este o solutie ci o problema.In lume sunt copii mult mai munciti ca tine si fc. fata situatiei,incearca sa treaca peste toate cu rabdare,(ti-o sp din experienta sunt de la tara si la tara se munceste,am program de cat si cand trebuie sa ies,dar acest lucru nu il simt ca pe o povara parintii sun f. stresati, lipsuri, probleme de servici si multe altele, incerc sa ajut si nu ripostez vb cu ai mei f.multe si ma inteleg, iar baietii nu sunt asa de "cuminti " in ziua de azi)Ora la care ai iesit si modul in care ai fc.nu a f. corecta de aceea parinti sau suparat.Imagineaza-ti cate se intampla, asa ca incearca sa nu mai iesi asa tarziu, si sa ai mai mult dialog cu ai tai.ciao

| stephanny a răspuns:

Draga mea tu ce varsta ai? si hai sa iti mai spun ceva toate fetele au avut probleme de genul tau chiar si eulaughing dar niciodata nu m-am gandit sa ma sinucid sau altceva, peste cativa ani vei rade. indiferenta si vorbele reci le simti tu subiectiv pentru ca stii ca le ascunzi ceva. crezi ca ei sunt atat de absurzi sa nu fie de acord sa ai un prieten? doar in cazul in care nu sari calul, daca esti prietena cu parintii iti va fi foarte bine, lucrurile pe care le faci tu pe ascuns ii fac sa se raceasca de tine si ii ingrijorezi. sunt parinti te cresc, iti dau sa mananci, te-au educat, le e frica sa nu intri in diverse anturaje, sa te droghezi, fumezi sau persoanele in care ai tu incredere sa te foloseasca in diverse scopuri, sau sa te puna in primejdie.

| eduardinoedy a răspuns:

Aici ai cam gresit u...nu trebuia sa pleci pafara la ora aia fara ca parintii sa stie...mai bine te intalnesti cu cine vrei u mai devreme si e important sa le spui parintilor ca pleci si cam pe la ce ora te intorci

| RuxiTurquoise a răspuns:

Awww:(in primul rand ai fost curajoasa ca ai iesit afara la ora aia cand parintii tai dormeau:))mie mi-ar fi fost foarte frica sa nu se trezeasca.Trebuie sa ii intelegi si pe ei ca sunt ingrijorati si iti vor binele:]ia-o pe mama ta sau pe tatal tau(cine e mai intelegator)si vorbiti, cere-ti scuze si spune-i ca e doar un prieten nou si foarte bun si ca nu aveai somn. Spune-le ca nu ai facut-o ca sa te certi cu ei si ca ai face orice ca sa isi recastige increderea in tine. Sper sa iti rezolvi problema.Succes:*