| Dzp2004 a întrebat:

am nevoie de putin ajutor, am o relatie cu o fata de 7 luni(amandoi fiind minori) la inceput nu au vrut, dar dupa o luna au acceptat si au vrut sa ma vada, le-am aratat familia, le-am spus ca mama este de etnie roma si tata e roman, au zis ca nu are nimic toti suntem oameni, dupa un timp de iesit cu prietena mea, le-am pus intrebarea daca poate veni la mine, sa o arat familiei.Au fost de acord si am inceput sa ne vizitam in fiecare saptamana si din cauza distantei sa dormim unu la altul(cu acordul lor). Dupa un timp, i-am ajutat cu ceva la masina si le-am propus daca vor sa treaca pe la mine si au trecut, au vorbit cu mama mea, au râs, totul era perfect.A mai trecut o luna de vizitat si am fost la ea am sarbatorit 6 luni si seara pe la 8 am plecat(facusem plan sa plecam la mare) si eram pe drum spre casa cu taxi-ul si am vazut ca prietena mea nu raspunde,asa ca am sunat-o si a raspuns tatal ei care a zis ca,,gata s-a terminat" si toate cele, ca nu are ce cauta tigan pe batatura. Intre timp prietena mea, am mai primit mesaje si am mai tinut legatura, insa fara sa ne vedem. Ea tot insista spunandu-le ca,, cum de s-a intamplat asta." iar raspunsurile lor au fost in mare parte egoiste, mai mult de parintii mei cat si despre mine, facându-ma hoț si toate cele, ca faceam mancare si curat la ei in casa si ei au zis ca fac asta sa ma bag pe sub pielea lor, dar sunt destul de sigur ca a fost invers. Dupa acestea tatal ei a inceput sa o bata..sa rupa hainele si reproseze niste vorbe pot spune vulgare, cât si niste scuipaturi pe fata prietenei mele.Au inceput sa ma ameninte cu politia, ca le-am violat fiica si ca vreau sa o fur de acasa, ceea ce nu am facut si nu am de gand sa fac, o verisoara de a tatalui ei, a inceput sa se dea drept ea si sa creeze o conversatie care sa fie in avantajul lor ceea ce cred ca nu-i corect.Acum 3 zile am facut 7 luni cu prietena mea si a iesit cu o prietena de a ei si m-au chemat si pe mine, am vazut-o si era plina de vanatai, ea era decisa sa mergem la politie sa depuna plangere, pentru ca o bate si toate cele.Eu insa nu stiu daca am facut bine sau nu si era destul de seara si la ora 8 trebuia sa fie acasa, ca daca nu cel mai probabil anunța politia, asa ca am trimis-o acasa sperand ca o sa fie bine.A ajuns acasa si i-a dat mesaj prietenei sale sa ii spuna cand ajung eu.Intre timp verisoara tatalui ei a luat telefonul si s-a dat drept ea,, cf pui"," ai ajuns" si chestii de genu.Mi-am dat seama ca nu este ea deoarece raspundea foarte greu si la un moment dat mi-a zis ca eu vreau sa plec tu ce zici, eu nu am putut zice decat pai,, eu nu ti-am zis sa pleci",, ti-am zis daca vrei sa fii altfel cu ei mai rea"in sensul sa zica si ea ce isi doreste si ce o face fericita si dânsa tot insista si pana la urma i-am spus ca nu-i frumos sa faca asa si ea tot continua, vreau sa spun ca nu mi se pare corect sa te dai drept altcineva si sa creezi o conversatie favorabila tie. Dupa acestea au batut-o iar, adica tatal ei, cu picioarele, cu pumni in cap, a luat-o de par, a rupt maieul (si in alta zi o camasa de noapte) de pe ea si a intins-o jos si s-a facut ghemotoc si din nou a urmat o serie de picioare.Ea acum este la tara(mama ei are o casa la tara) si m-a contactat de la niste prieteni de ai ei.Eu vreau sa stiu daca pot sa fac cumva sa o iau cumva de langa ei, legal si sa primeasca o pedeapsa pentru ceea ce i-au facut..As fi dispus..sa am grija oricand de ea, pentru ca o iubesc, da poate sunt jumate rom dar consider ca toti suntem oameni si din cauza unui rasism se poate ajunge la asa ceva, țin sa mentionez ca are si cateva probleme de sanatate! Astept orice sfat, va multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| Anonima3127 a răspuns:

Este o situtie foarte complicata.

Daca tu si cu familia ta nu i-ati facut nimic fetei nu are ce sa va faca nici politia nici nimeni, degeaba va ameninta.

Daca tatal este violent cu fata, poate interveni protectia copilului. Daca va adresati specialistilor din cadrul DGASPC din jutedul tau, ei vor incepe demersurile pentru a vedea ce se intampla in familia respectiva, chiar si expertiza medico-legala o vor solicita daca constata urme de violenta la minora.

Nu ai mentionat ce varsta aveti, este un aspect important in aceasta ecuatie.

Pentru inceput poti suna la Telefonul Copilului, apelabil gratuit din orice retea la numarul 116111, unde un specialist din domeniul protectiei copilului va va indruma sa incepeti demersurile necesare.

| Dzp2004 explică:

Ea are varsta de 14 ani, face 15 peste cateva luni, iar eu 16 ani._.

| Anonima3127 a răspuns:

Cel mai bine este sa va adresati organelor competente. Criteriile de etnie nu au nicio legatura in situatia de fata.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Îi convingi pe ai tăi părinți să mergeți împreună să dați în judecată părinții fetei.
Faceți acest lucru fără să știe fata sau altcineva din casa ei. Anunțați și protecția copilului, și dacă este nevoie și televiziunea. (Dar mai bine drepturile copilului de la uniunea europeană).
Părinții ei pot să cadă din drepturile părintești din pricina abuzului asupra fiicei lor. Astfel de părinți trebuiesc închiși pe viață și toată averea să le fie luată și dată victimei -ca unii ca aceștia nu mai pot fi numiți părinți. Amândoi, pentru că și nevasta acestui om violent tace. Și tăcerea trebuie pedepsită.
Împreună cu cei de la protecția copilului voi trebuie să dați în judecată oamenii violenți.

| AlinTAP1 a răspuns (pentru anonimg):

Daca a atins-o o sa dea si el de belea

| Dzp2004 explică (pentru AlinTAP1):

Daca va referiti la mine, nu, nu am atins-o, nu am intretinut nimic intim si nu am avut certuri

| Dzp2004 explică (pentru anonimg):

Multumesc mult de tot! Am crezut ca nu am nicio speranta, m-au sunat de atatea ori sa ma ameninte cu politia si toate cele incat incepusem sa imi pierd sperantasad

| anonimg a răspuns (pentru Dzp2004):

Convorbirile telefonice raman inregistrate la operatorul de telefonie mobila timp de 6 luni, dupa care s esterg automat.
Acestea pot fi probe pe care instanta judecatoareasca are dreptul sa le foloseasca in favoarea voastra. Nimeni nu are dreptul sa le acceseze decat organele judecatoresti.

| Dzp2004 explică (pentru anonimg):

Wow...multumesc din toata inima, ca inca exista oameni cu capul pe umeri, si nu sunt pe aici sa spuna doar lucruri negative, va multumesc din nou!? Acum ramane decat sa vorbesc cu parintii meihappy

| AlinTAP1 a răspuns (pentru Dzp2004):

Bine ca altii daca ar fi avut ocazia... dar mna, poti sa ii mai acuzi pentru incitare la ura (discriminare) si amenintare

| Dzp2004 explică (pentru AlinTAP1):

Multumesc mult pentru sustineri si sfaturi!

| Dzp2004 explică (pentru Dzp2004):

O intrebare, daca ma duc cu parinti si reusesc sa o iau de acasa..si mergem la politie..risc sa patesc ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dzp2004):

Nu te duce la politie, ca sigur nu te vor ajuta.

| Dzp2004 explică (pentru anonim_4396):

Pai,prietena mea are ogramada de vanatai si eventual haine rupte, unde a,, certat-o" tatal ei( a fost pusa jos si a primit o serie de picioare)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dzp2004):

Si de ce nu pleaca de acasa? asteapta sa fie omorata?

| Dzp2004 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu, o ameninta si toate cele, plus ca nu ii da voie la nimic, numai are telefon, absolut nimic. oriunde merge, merge obligat, daca nu bataie si tot o ia.

| Dzp2004 explică (pentru anonim_4396):

In plus iau spus ca daca pleaca de acasa, imi baga parinti la,, puscarie" si pe mine impreuna cu ei(au spus ca trimite politia, si ca stie ei mai multe)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dzp2004):

Dificil.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu pleaca din casa parintilor ei, aia or s-o bata pana o omoara. E in pericol, ia-o de acolo de la monstrii aia.

| Dzp2004 explică (pentru anonim_4396):

Pai.a vrut sa faca asta..si tatal ei s-a dus la politie, avand el un prieten, si a declarat ca fiica lui a innebunit si ca numai e intreaga la cap, ca vrea sa plece de acasa. Dupa cate stiu nu a pus-o sa semneze nimic, deci probabil e bine.Insa i-a spus prietenei mele ca imi baga parinti la "mititica" daca mai vorbeste cu mine si imi zice ce fel de corectii ii aplica.