| LittleRed a întrebat:

Am si eu o problema urgenta! Parintii mei au inceput sa se certe in seara asta, deoarece maine dau un test la matematica, tatal meu e profesor de matematica, doar ca in loc sa imi explice frumos, urla la mine si ma face in toate felurile. Mama s-a enervat si a inceput sa urle cat o tineau plamanii ca urla de parca e un animal, ca matematica asta nu se invata la11 noaptea si asa au inceput un schimb de replici dure. Tata m-a amenintat ca de acum incolo daca nu fac exact cum zice el ma va bate cu cureaua si chiar il cred in stare(a mai facut-o de multe ori). Pana la urma totul s-a calmat, iar tata a zis ca nu mai vorbeste cu mine niciodata, ci doar daca nu ascult, ia cureaua si ma bate pana imi sare sangele. Eu pana la urma n-am facut nimic, desi el urla la mine fara motiv(el crede ca asa se explica), iar mama s-a enervat si au inceput sa urle unul la altu, iar eu acum stau si ma gandesc ce sa fac. E a doua lor cearta, tot din cauza mea si m-am gandit daca sa fug de acasa, sa imi pun capat zilelor, chiar nu stiu ce sa mai fac. Ma simt vinovata!
Va rog din tot sufletul meu sa ma ajutati! Va rog mult de tot! Am ajuns in culmea disperarii...

Răspuns Câştigător
| Linilerei a răspuns:

Puiu, nu e vina ta. Scoate-ți chestia asta din cap. Nu trebuie să fugi de acasă ci mai degrabă îi spui tatălui tău cu frumosul tot ce gândești. Dacă încearcă să ridice tonul la tine sau să te bată îi spui că mergi la protecția copilului. Nu e vina nici unui copil de o notă. Asta nu face un om inteligent. A fi isteț nu ține de o notă ci cum vezi lucrurile în fața ta. Vorbește cu mama ta dacă îți e mai ușor și îi spui deschis atunci când tatăl tău nu e acasă sau nu vă ascultă conversația. Poate fi penalizat dacă mai încearcă să te lovească. Ai mare grijă de tine și recurge la orice e necesar ( chiar să vorbești cu o persoană dintr-un cadru autorizat. protecția copilului, psiholog, poliție, consilier etc ) până la a-i spune franc în față că dacă te mai atinge o să aibă legea în față. Nu este vina ta pentru că părinții se ceartă. Tatăl tău nu știe cum să se poarte, iar mama încearcă să te apere. Așa că nu e vina ta.

9 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Tatal tau a cam ramas marcat de cifrele astea si crede ca toata lumea ar trebui sa urmeze aceeasi cale.Si totusi, tind sa nu te cred. Oameni de genul asta sint extrem de calculati si expun matematica foarte bine atunci cind vor.

| Nuvăsufăr a răspuns (pentru harciog):

Nu neapărat, poţi fi as în materia ta, matematică sau ce o fi, darp oţi să fi prost în a o preda altora. Unii profesori sunt buni îşi ştiu materia, dar nu ştiu să o predea.

| AndreeaFarasperante a răspuns:

Nu trebuie sa te simti vinovata! Si eu am trecut prin asta dar am prieteni adevarati care tin la mine si asta ma ajutat.Nu te simti vinovata doar incearca sa fi cat mai cumpatata in luarea unei decizii. Daca se intampla ceva tine-ma la curent. Sper ca te va ajuta sa te descarci cuiva!

| LittleRed explică (pentru AndreeaFarasperante):

Eu nu prea am prieteni...in ultima vreme. dupa ce le.am povestit acest incident au zis ca nu au ce sa imi faca si incet incet m-au lasat balta. Asta e!

| allllexaaaa a răspuns:

Incearca sa-ti gasesti linistea alaturi de prieteni si nu trebuie niciodata sa te simti vinovata pentru cearta parintilor tai. Incearca sa stai mai mult langa prietenii tai si poate ei te vor ajuta mai mult. Am o prietena care a trecut prin asta, dar acum si-a dat seama ca nimeni nu merita ca ea sa planga, in niciun caz parintii ei!

| Intruder19 a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti la plecat de acasa si alte chestii, trebuie sa vorbesti despre asta cu unul dintre parinti (sau chiar amandoi) iar daca nu te asculta incearca sa vorbesti cu un unchi/matusa sau un verisor/verisoara mai mare sa le explice ea ca nu asa se invata cu scandal si bataie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce ai povestit nu vad de ce sa te simti vinovata. Vorbeste cu mama ta despre ce simti.

| a1473 a răspuns:

Ar fi bine sa te duci la protectia copilului asta e parerea mea chiar imi pare rau ca au ajuns parintii tai sa se certe de la un test amarat!

| a1473 a răspuns:

Sper ca te-am ajutat!