| AnakinGold a întrebat:

Declaratia notariala pentru ca un minor sa paraseasca tara, trebuie obligatoriu sa stipuleze exact data intoarcerii? Se poate preciza pe declaratie ca data intoarcerii se va afla intr-un interval, sau nu este cunoscuta?
Daca data intoarcerii este stipulata, si nu este respectata, persoana imputernicita sa insoteasca minorul poate raspunde pentru asta in fata legii ( parintii nefacand nici un fel de sesizare)?

Răspuns Câştigător
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

In principiu nu intereseaza pe nimeni si nu este necesar sa puna data intoarcerii in procura. Asta se poate face la cererea celor care imputernicesc ( parintii ) persoana care te scoate din tara si notarul stipuleaza o data de intoarcere in tara in procura. Ideea e ca pe tine te dau parintii in grija cuiva si au pretentia ca la data X sa te aduca inapoi. Normal ca daca nu se achita de obligatie au de suportat legea.