| anonim_4396 a întrebat:

Demult doream sa cer sfaturi. Ma bucur ca acum am cuiwinking Vreau sa imi intaresc caracterul, ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi? Mersi!winking

2 răspunsuri:
| MaDeclarFan a răspuns:

Pai...in primul rand trebuie sa ai mereu in cap ideea ca "sunt o persoana care merita sa fie respectata. De unde nu primesc respect, inseamna ca nu am fost descoperit la adevarata mea valoare. Sunt special in felul meu si merit tot ce e mai bun". In al 2-lea rand, multi vor incerca sa loveasca in tine, dar tu trebuie sa tii capul sus si sa iti spui in gand "in pomul cu roade toata lumea da". Daca se intampla sa fii umilit,inorice fel, nu e nimic. Tuturor ni se intampla macar odata in viata, ideea e ca "intr-o zi vei ajunge mare si le vei da peste nas celor care te-au umilit". Nu uita, parerea ta merita sa fie ascultata. Chiar daca ti se pare ca nu gandesti coret, merita sa spui ce gandesti. Poate gresesti, dar asa ai ocazia sa fii corectat ca pe viitor sa nu mai gresesti; poate, insa, ai o idee chiar buna, si atunci vei fii apreciat. Orice s-ar intampla, trebuie sa te gandesti mereu ca esti o persoana inteleapta, accepti orice ti se intampla pentru ca toate se intampla cu un motiv, esti o persoana desteapta, buna, si nimeni nu are dreptul sa te trateze urat happy

| ElenaSA a răspuns:

Intareste vointa-prin a evita sa faci fapte rele, nu raspunde provocarilor prin agresivitate, iarta, ajuta pe ceilalti.