| Amaliamalia a întrebat:

Desi e greu de crezut, a fi sora unui frate cu 6 ani mai mare este groaznic. Mereu ne certam, mereu are ceva de comentat, mereu are dreptate, are dreptul sa urle, sa faca ce vrea el fara ca parintii sa faca ceva. Atunci cand vreau sa spun ceva, si suntem cu totii (mama, tatal si fratele) nu ma lasa niciodata sa-mi termin ideea, vorbeste peste mine, schimba subiectul, de parca nici nu as fi acolo, de parca nu as fi zis nimic. Daca fac si eu cum face el, adica vorbesc peste ce spune el, atunci ii sfarsitul lumii, toti urla la mine si imi spun sa tac. Parintii ii ofera mereu mai multa atentie, iar pe mine ma ignora. Nu sunt geloasa pe el si il iubesc, pentru ca este fratele meu, insa ma simt tare rau pentru ca ma ignora ceilalti.

6 răspunsuri:
| andreeutzaa a răspuns:

El fiind mai mare se considera matur si de aceea face asa(chiar daca nu mi se pare asa matur ceea ce zici ca face). Intre frati mereu va exista un raport de ura-iubire, pentru ca intervin multe chestii cum ar fi gelozia.Parintii iubesc copii fara sa faca diferenta doar ca mereu ii da atentie celui care cred ca trebuie ajutat mai mult in perioada aceea de timp.Eu am exact inversul tau.Am un frate care are numai 2 ani.Intre noi este o diferenta de 13 ani.Si eu la inceput am trecut prin perioada de gelozie, pentru ca fiind asa mic numai el avea atentie, in schimb ce eu eram mai mult ignorata.Ai putea totusi sa incerci sa ai o discutie cu parintii pentru ca poate ei nu isi dau seama de parerea ta si nu au cum sa faca nimic sa iti dovedeasca contrariul.Cea mai buna solutie este mereu dialogarea.

| Alecssa a răspuns:

Parintii tai va iubesc pe amandoi la fel, insa in momentul de fata ii acorda mai multa atentie, poate fara sa.si dea seama. Fratele tau pare genul de persoana care vrea mereu sa fie in centrul atentiei, iar daca se simte amenintat, conraataca. Si eu am problema asta, doar ca al meu e mai mic decat mine, iar daca ma enerveaza ii trag o palma si se potoleste. Incearca sa ai o discutie cu parintii tai in primul rand si sa le spui exact ce te deranjeaza, iar apoi sa vorbesti si cu fratele tau. Daca nici asa nu se rezolva problema, nu ai decat sa astepti...
NoROCK! >big grin

| mean a răspuns:

Groaznic...
Insa cred ca ar fi bine sa vorbiti doar voi 2 asupra acestor lucruri...

| passenger a răspuns:

Da si tu de inteles ca te-ai saturat. Nu mai merge la masa cu ei, la plimbari etc.
PS:O mica intrebare...Cati ani ai? :d

| Butterfly928 a răspuns:

Si eu tot asa patesc dar am un frate cu 4 ani mai mare. Fa ceva special pentru toti sa fie mandri de tine si atunci vor stii cu adevarat ca esti speciala. Probabil ca ei nu stiau de ce poti fi tu in stare love struck kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se intampla pentru ca el este mai mare ca tine si este considerat mai matur.De asta nu-l cearta nimeni,de asta este luat in serios. Fii sigura ca atunci cand el era mai mic, era certat si i se spunea ce sa faca. Doar ca acum a crescut.Ai rabdare cu ei pentru ca te iubesc. Cand se mai intampla sa vorbeasca peste tine, spune-i ca asa cum lui nu ii place sa i se faca asta nici tie nu iti place. Vorbeste deschis cu ei si spune-le ce te deranjeaza. Bafta!