| Forgive0820118 a întrebat:

Salutare tuturor, am 15 ani si locuiesc impreuna cu parintii mei. Mama mea are probleme cardiace si nu are voie sa se stresese, tata are tensiunea ridicata si nu are voie sa se stresese dar insa de ceva timp am inceput sa ne certam des. Ii iubesc super mult, tin la ei, dar am imoresia ca niciodata nu si-au dat silinta sa ma inteleaga, toata lumea urla aberatii despre mine cum ca nu imi pasa de nimic, ca fac totul asa cum vreau, ca sunt nesimtit, dar eu doar vreau ca lumea sa ma inteleaga. Azi ne-am certat iar, am inceput sa plang asa tare incat ma balbaiam incontinuu, nu mai stiam ce sa fac. Sora mea mai mare a sunat si a auzit felul in care ma balbaiam si a ras de mine in sensul in care eu o fac intentionat... Nu o faceam. Am vrut sa plec de acasa, dar mama nu m-a last. I-am explicat ca nu vreau sa fug de acasa doar vreau sa ma calmez si daca raman in casa scandalul o sa continue, eu recunosc sunt deja destul de agresiv, tip mult si stiu ca toate certurile incep mereu de la mine, dar stiu ca nu sunt singurul care greseste.
Cateodata spun niste vorbe pe care le regret, nu mi-am jignit niciodata mama sau tatal foarte urat, dar tot o fac fara sa imi dau seama. Le-am explicat ca ma simt ca un c*c*t si ca ma urasc pentru tot ce le-am facut. Dar ei incontinuu aleg sa nu ma creada si sa rada de mine, nu mai stiu ce sa fac, ma simt foarte prost.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asadar, parintii tai au probleme medicale serioase si tu faci tot posibil sa-i distrugi, prin certurile pe care le initiezi, asa-i?

La 15 anisori eu spun ca trebuie sa asculti in totalitate de parintii tai si sa incetezi cu cearta si tipatul, ca esti copilas mic, dependent de parintii tai.
Poate ar trebui sa fii pedepsit ca sa intelegi ce nu ai voie si sa nu mai ridici tonul la parintii tai, ca esti inca mic, fara prea multa minte si ai obligatia sa asculti in totalitate de parintii tai, atata vreme at ii ai in viata, ca de ajungi al oreflinat vei fii inchis intr-un camin si vei asculta de baietii mai mari din camin si de pedagogii de acolo.

Mai mult bun simt si respect pentru parintii tai, ca esti inca copilas!

| Freya1 a răspuns:

Ești adolescent și în perioada asta ai toane.Cred ca ar trebui sa iti găsești o ocupație, sa începi a faci un sport, sa iesi cu prietenii și de ce nu sa vizitezi un psiholog daca vrei sa te descarci.

Nu e chestia ca sunt ei cardiaci sau cu probleme cu tensiune.Chestia e ca intr-o familie trebuie sa exista înțelegere și mai puține crize.In fond nu ne-ai spus cu ce nu te înțeleg ei...ce îți fac sau nu îți fac de ești asa dezamăgit? De ce și pe ce te enervezi asa?

| ValentinMihai78 a răspuns:

Sunați la protecția copilului. Sau vorbiți cu psihologul școlii sau diriginta/ele. Char dacă e vacanță încercați să vorbiți cu diriginta dacă aveți numărul dânsei sau mergeți la școală, căci oricum este deschisă, ținând cont de evaluare.