| szergiu a întrebat:

Desi sunt baiat vreau sa stiu ce este cancerul de col uterin. stiu ca apare la fete si care este probabilitatea la o fata de 14-16 ani sa apara dupa inceperea vietii sexuale

Răspuns Câştigător
| alina92637 a răspuns:

În lume, peste 600 de femei mor în fiecare zi datorită cancerului de col uterin. Chiar dacă nu crezi că o astfel de boală te-ar putea afecta şi pe tine, e mai bine să ştii despre ce e vorba!

Cancerul de col uterin nu este o boală ereditară, chiar dacă multe femei au această impresie. Este, de fapt, cauzat de un virus numit Human Papillomavirus, sau HPV. Este un virus la care pot fi predispuse mai ales femeile tinere. De fapt, există peste 100 de tipuri de HPV, dintre care 30 pot ataca zona genitală. Unele dintre afecţiunile care pot fi cauzate de HPV pot fi extrem de grave şi îţi pot pune viaţa în pericol.

E drept că majoritatea femeilor diagnosticate cu cancer de col uterin au între 35 şi 55 de ani, dar multe dintre ele au fost infectate cu HPV în tinereţe. Femeile până în 30 de ani sunt mai vulnerabile, pentru că au corpul încă în dezvoltare. Testele Babeş-Papanicolau făcute cu regularitate pot diminua riscul dezvoltării cancerului de col uterin.

Acest virus poate afecta şi bărbaţii. Întrucât nu există semne ale infectării, multe persoane nu ştiu că îl au şi că îl transmit mai departe. Se poate transmite prin orice contact sexual care implică contactul organelor genitale. De aceea, este important să-ţi iei din timp măsuri de protecţie!

Întreabă un medic de încredere despre vaccinul care te poate ajuta să previi cancerul de col uterin şi alte boli cauzate de unele tipuri de HPV. Nu lăsa o astfel de boală să-ţi afecteze viitorul!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este cancerul colului uterin, portiunii dintre vagin si uter. Apare datorita infectiei cu HPV, mai ales daca este contactata la varste tinere. Al doilea factor de risc este inceperea vietii sexuale precoce.
Am participat, cand eram studenta, ca examinator intr-un studiu international facut pe paciente cu cancer de col sau leziuni precanceroase de col uterin aparute inainte de 45 de ani. Rezultatul a fost ca 90% din aceste femei isi incepusera viata sexuala inainte de 17 ani.

| Arthur a răspuns:

Tocmai la baieti este problema. Ei sunt purtatorii pasivi ai acestui virus. Probabilitatea este legata direct de partenerul sexual.

| mariapow a răspuns:

Eu am facut vaccinul pentru col la scoala si multi spuneau ca poti muri, etc, etc. Nu ma patit nimic (l-am facut acum 2 luni) si urmeaza sa il fac pe urmatorul deoarece din vaccinul asta fac parte 3 deci mai am 2. Si nu a durut absolut deloc.Este chiar recomandat sa fie facut chiar daca doar eu si inca 3 fete am fost singurele din scolala care l-am facut.