| 2464ufyyxci a întrebat:

Din cauza problemelor mele (depresie si anxietate severe)+probleme de concentrare si memorare nu am putut sa dau bacalaureatul anul asta si sa invat.Si acum ma gandesc,ce pot face mai departe, fara bac? O sa incerc sa il dau la anul sau peste doi ani dar pana atunci ce pot face cu 12 clase fara bac? Si ma gandesc ca tot din cauza problemelor sa nu il iau, sa nu fiu in stare sa invat asa mult..si deci repet intrebarea iarasi, ce poti face in viata cu 12 clase fara bac

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Doar cu diploma de 12 clase, te poti angaja ca muncitor necalificat, oriunde gasesti de munca.
Ori faci o scoala postliceala, acolo unde nu se cere diploma de BAC.

1 răspuns:
| justlikenobody a răspuns:

Poți face o posliceala. (găsești acolo mai multe specializari)la aceasta nu este necesar sa ai diploma de bacalaureat.