| Vernusio a întrebat:

Am depresie si anxietate destul de serioasa, mai poti reusi ceva in viata cu aceste afectiuni? Mai sufera cineva de ele? Cum ati trecut peste? Cum rezistati? Din cauza acestor probleme imi este si greu sa reusesc in domeniul profesional/educational ceva..Am 13 clase terminate fara bac si nu stiu ce sa fac cu viata mea avand aceste probleme.E cineva care are asa ceva si a reusit sa isi faca vreun rost in viata? E vreo sansa si pentru noi?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depresia este cauzata de pesimism.
Vezi doar rezultatele nereusite, in loc sa vezi reusitele tale.

Iata o reusita pe care l-ai si cu care deja ai demonstrat ca esti capabil, daca vrei:
Afirmi ca ai termiat 13 clase. Asta inseamna ca ai facut liceul la seral si ai avut taria sa faci o clasa IN PLUS fata de altii! Presupun ca, ai si lucrat in aceea perioada, pe langa scoala.
Am toata stima si respectul fata de asemenea persoane, care fac eforturi suplimentare pentru a reusi in viata, fiindca nu e usor!

Acest exemplu demonstreaza ca stii ce vrei, si DACA VREI _ POTI.

| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Am vazut ca ai intrebat daca te poate schimba o carte.
Ce ti-am zis acolo iti zic si aici,depinde numai si numai de tine.
Nu te gandi la viitor,vorbim de prezent acum.
Trebuie sa te schimbi si sa-ti rezolvi problema asta,apoi poti sa te gandesti si la viitor si pe ce sa te axezi.
Imbogateste-ti viata cu diverse activitati care vin la pachet si cu o viata sociala activa.
Acum nu reusesti asta peste nopate.
Si de stai si te plangi, ramai asa toata viata.
Rost in viata iti faci si asa, dar viata va fi un chin un stres...
Incerca sa te schimbi si lasa cartile si toate cele.
Cum am zis, trebuie sa pui in aplicare ce citesti si atunci iar o dai in bara.
Succes, sper sa reusesti!

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Sigur ca poti reusi in viata si cu aceste afectiuni! Eu am suferit de depresie pana recent si am trecut peste prin tratament medicamentos.(am fost la un medic psihiatru)Trebuie sa lasi ce a fost si sa mergi mai departe mereu.Si in legatura cu treaba cu cele 13 clase, te felicit! Sunt altii care au abandonat scoala dupa 8 sau 10 clase, iar tu ai 13 clase.Eu cred ca te subapreciezi, ar trebui sa fii mai increzator in fortele tale.Bafta! happy

| Filip23 a răspuns:

Un sport ti-ar da un tonus mai bun. Si un program de voluntariat ar merge.

| ș53fan a răspuns:

Sincer. Sunt în aceeași situație cu a dumneavoastră sincer prea curând nu o să scăpăm de acest lucru Din ce cauză suferiți? Eu din cauza dragostei! Și cum zic unele persoane că dacă facem nu știu ce activități o să uităm persoana respectivă...nu merge! Orice ai face tot te gândești la ea oricât ai încerca! Asta este la mine, nu știu ce problemă aveți dumneavoastră

| xckx92 a răspuns:

Sunt multi oameni care sufera de aceste afectiuni, mai mult sau mai putin evident. Important e sa iti gasesti un lucru care sa te motiveze, pe care sa te poti concentra. Gaseste ceva la care esti bun, gaseste o activitate. Exista si varianta consultarii unor medici/psihologi, dar nu iti garanteaza un raspuns, sau chiar o rezolvare. Incearca sa iti gasesti un loc de munca, oricum ar fi el. Rutina ajuta uneori, in limpezirea mintii. Fa zilnic exercitii care sa te scoata din zona ta de confort, fa ceva nou in fiecare zi. Cauta lucruri pozitive, un serial comedie, o melodie. Socializeaza, pe cat poti de mult. Cei din jurul tau nu te vor intelege mereu, dar iti pot oferi o distragere de la problemele tale. Cel mai important e sa nu te dai batut, pentru ca orice se poate rezolva, cu tarie de caracter si cu ambitie happy

| Paula555 a răspuns:

Buna! Vreau sa iti spun ca si eu am suferit de anxietate pana acum ceva timp. Poti sa depasesti aceste stari, doar ca asta depinde doar de tine. Am crescut fara parinti din clasa a 3a, iar sor'mea, cu care cresteam a murit anul asta. Trebuie sa ai incredere in tine. Nu mai cauta chestii pe internet, o sa te faca sa te simti mai prost. Nu tot ce scrie acolo e adevarat. Trebuie sa stii ca viata e frumoasa si ca trebuie traita. Poti sa depasesti situatia asta si fara sa mergi la psiholog si fara tratament. Sigur este ceva in lumea asta ce iti place sa faci. Lupta pentru asta, fa sacrificii sa ajungi acolo unde vrei. Fa-ti prieteni. Ei te ajuta mult. Sa le spui gandurile care te framanta. Te ajuta sa te eliberezi. Incearca sa socializezi cu lumea, sa iesi. Nu trebuie sa stai inchis in casa. Normal ca mai poti sa faci ceva in viata. Depresia nu e o boala incurabila si nici extrem de grava. Poti sa reusesti si cu ea, doar ca trebuie sa ai incredere in tine si speranta. Daca tu ai incredere si crezi ca o sa reusesti, chiar o sa poti. Si nu uita, daca un om sufera urmeaza sa i se intample ceva bine. Daca ai incredere in Dumnezeu o sa reusesti!