| LoveSunshine069 a întrebat:

Din ce motiv revolutia de la 1848 nu a avut loc in Anglia si in Rusia?
[scuzati categoria]

Răspuns Câştigător
| baifrate a răspuns:

Ma refeream la faputl ca in politica celor doua puteri de la acea vreme nu exista o discrepanta asa mare intre clasele politice ale vremii, in Anglia parlamentul fiind in relatii destul de bune cu regele in rusia tarista fiind cam aceeasi stiuatie, nu stiu insa sigur pentru ca nu imi mai amintesc. Afost o tema ce am citit-o acum 2 ani cred si din pacate nu am mai trecut peste, de aceea te-am indrumat si pe tine sa citesti ceva bibliografie.Sa afli exact ce trebuie.

10 răspunsuri:
| CristianMarius a răspuns:

Coroana britanica are o pozitie clara fata de revolutionari si agitatori.Vezi Kropotkin, pe care il tolerau cat timp nu se manifesta in Anglia.
In Rusia, cred ca politia tarista isi facea destul de bine treaba. Tocmai eficienta acestei politii a contribuit la razbunarea sangeroasa asupra Romanovilor.

| LoveSunshine069 explică (pentru CristianMarius):

Am gasit si eu asta pe google.hee hee Dar nu e in totalitate ceea ce eu caut.

| AnaRadu a răspuns:

Revoluţia din 1848 a izbucnit în toată Europa, din Franţa până în Rusia. Unele state erau proaspăt „întinse" politic, Rusia în Polonia, Franţa în Algeria. Între 1848-1851 Franţa a intervenit în Algeria pentru a rezolva o serie de revolte iar Rusia în noile provincii occidentale stăpânite. În alte părţi ale Europei în 1848, vechiile monarhii şi imperile, au luptat împotrivat liberalismului naţional.
happy

| LoveSunshine069 explică (pentru AnaRadu):

Un raspuns de pe google puteam si eu sa iau. straight face Intrebarea se referea la altceva. Multumesc oricum.

| baifrate a răspuns:

Din cate stiu eu, iti pot spune ca revolutia de la 1848 nu a inceput in rusia ci in Italia (Palermo) cuprinzand mai apoi o mare parte a popoarelor europene ce erau sbujugate de regimuri absolutiste si nu numai. Pentru o mai buna documentare a ta asupra acestui aspect iti sugerez sa citesti bibliografia de specialitate. Sunt foarte multe de zis despre acest aspect de aceea te indrums a citesti. Bafta!

| LoveSunshine069 explică (pentru baifrate):

Nu a zis nimeni ca a inceput in Rusia. happy

| baifrate a răspuns:

Da ai dreptate, m-am pripit citind intrebarea ta si intrepretat-o gresit..revenind iti pot spoune ca Anglia si rusia la 1848 nu se confruntau cu o mare problema politica ambele regate sa zic asa facandu-si bine treaba.Asa cum am spus la primul raspuns aceasta revolutie si-a spus cuvantul in randul poparelor subjucate in cele mai multe cazuri (vezi cazul tarilor romane)

| LoveSunshine069 explică (pentru baifrate):

Multumesc pentru raspuns. Si inca ceva, la ce te referi cand spui ca "ambele regate facandu-si bine treaba"? Fii mai explicit, te rog.

| LoveSunshine069 explică (pentru baifrate):

Pffff, o sa fac asta. Desi URASC istoria. :-s Multumesc inca o data, oricum.

| baifrate a răspuns (pentru LoveSunshine069):

Nu ai pentru ce.
http://ro.scribd.com/doc/71449566/Istoria-moderna-a-Europei
arunca o privire la linkul asta si vezi ca in cuprins ai undeva si depre Anglia si despre Rusia in perioada aceea.

| baifrate a răspuns (pentru LoveSunshine069):

Ma refeream la faputl ca in politica celor doua puteri de la acea vreme nu exista o discrepanta asa mare intre clasele politice ale vremii, in Anglia parlamentul fiind in relatii destul de bune cu regele in rusia tarista fiind cam aceeasi stiuatie, nu stiu insa sigur pentru ca nu imi mai amintesc. Afost o tema ce am citit-o acum 2 ani cred si din pacate nu am mai trecut peste, de aceea te-am indrumat si pe tine sa citesti ceva bibliografie.Sa afli exact ce trebuie.