| anonim_4396 a întrebat:

Doamne ce sa mai fac? Nu ma mai inteleg cu mama mea deloc.Eu obisnuiesc sa ies cum stau la tara cu prietena mea afara la banca pe zi, si stam acolo.Pe la noi mai trec tiruri si diferiti baietiiar maicamea e obsedata ca ma suna pe mine masinile.Eu am vreo 3 baieti draguti pe care ii plac sh ea stie sh zice ca stam acolo pentru ei, si alte poircarii deale ei.Nu poate sa inteleaga ca suntem tinere si ne place sa stam pe afara mai ales ca e vara, sa ne plimbam da ea zice ca se uita barbatii dupa noi, off nu o mai suport. Ce vrea de la mine? Sa fiu calugaritza? Nu stiu cum o sa o duc cu ea pana la18 ani, deci uneori face niste faze de zici ca e nebuna la cap.Azi mi-a facut un scandal monstru si i-am zis ca sa ma lase in pace ca nu mai ies deloc pe afara da sa nu mai ceara nimic de la mine nici macar o vorba si a inceput sa comenteze.Deci chiar nu stiu ce sa mai fac... ce sa fac?
fundita

Răspuns Câştigător
| Cristina_5086 a răspuns:

Te inteleg perfect prin asemenea situatii trec si eu...desi ea isi doreste sa te apere ca intr-o zi s-ar putea sa opreasca o masina sa te ia si sa te batjocoreasca Doamne fereste! mama ta nu-si da seama ca te indeparteaza si mai mult de ea... incearca sa vorbesti cu ea si sa-i zici ca esti destul de mare sa iti porti si singura de grija,

5 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Să încerci să îi explici cu calm şi să-i vorbeşti mai mult despre ce faceţi voi acolo. Părinţi simt nevoia să ştie de copii lor să aibă grijă de ei şi faptul că tu eşti toată ziua acolo şi nu te poate supraveghea o deranjează. Ştiu că ai să spui că vai eşti prea mare pentru aşa ceva, dar crede-mă că aşa gândeşte orice părinte. Ce te sfătuiesc să faci e să mergi în continuare dar treci mai des pe acasă şi eventual povesteşte-i ce a spus x, y. Ca mama simte nevoie să fie implicată în viaţa copilului ei să ştie tot. Povesteşte-i lucruri mărunte care să arate că sunteţi cuminţi, nu ştiu dacă înţelegi ce vreau să zic. Şi cel mai important nu te enerva că nu rezolvi nimic. Baftă!

| RossSaid a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea ...pana la urma asa sunt adolescentii happyE normalwinking
Poate e ea mai invechita...

| Brotacel a răspuns:

Buna!

Intelege-o si tu, pe vremea ei nu stateau lucrurile in felul asta. Poate e mai "invechita" in felul ei, dar asa sunt toate mamele! Iti spun cu sinceritate. In cazul asta nu prea ai ce sa faci decat sa va acceptati reciproc. Daca tu o accepti pe ea asa cum e, poate te va accepta si ea pe tine. happy

Pa, pa.

| sweet_3921 a răspuns:

Toate vin de la sine...asta e problema fiecarui adolestcent sad

| TheHGlife a răspuns:

Buna,

te inteleg perfect eu sunt fratele mai mare si ea cand pleaca undeva eu trebuie sa am grija de cel mic (el avand 12 ani si eu 16) dar nu asta ar fi problema dar ma enerveaza ca el ie un nesuferit si multe alte. Recent a plecat cu fratemiu undeva si vrroia sa-mi ea laptopul si ce scandal mi-a facut ca n-am vrut sa il dau si etc etc e nasol da oricum eu cand ma cert nu o las pe ea sa ''zbiere'' comentez si tot ca mine fac

Bafta oricum parerea mea e sa nu te lasi ca dupa face doar cum vrea ea.