| xmasx a întrebat:

Doresc o parere pentru viata mea personala
cand profi/adulti in special ma cearta incep sa plang sau cand iau o nota mica la fel... ce as putea face ca sa imi pastrez lacrimile in mine si sa nu izbugnesc in plans de fata cu toata lumea?

2 răspunsuri:
| sunetul a răspuns:

SI mie mi se intampla la fel prin clasa a-5-a.E stanjenitor mai ales ca sunt baiat.
Daca tii in tine se aduna si iti agravezi situatia.

Daca esti la fel ca mine, atunci problema vine din familie.
E asa ca ai pe cineva in familie care tine morala si nu te lasa sa vorbesti?

Sunt multe lucruri ce te-ar putea ajuta.
Trebuie sa ajungi sa ai o foarte multa incredere in tine.
Iar increderea nu o capeti cu o oameni care te cearta.

Orice te elibereaza si te relaxeaza ajuta.
Poti incerca sa canti sau orice alceva care sa o faci in fata mai multor oameni. Daca poti face asta deja.
Poti sa abordezi oameni pe strada, sa-i saluti sau sa-i intrebi diverse lucruri.
Mult noroc sper ca te-am ajutat.

| Ceasca a răspuns:

Nu stiu si eu as vrea sa stiu pentru ca se pare ca semanam si eu sunt mai sensibil si urasc asta la mine.