| Cascavalus a întrebat:

Doresc sa stiu un obicei romanesc sau universal legat de oglinda!

2 răspunsuri:
| Bianca306 a răspuns:

Daca te duci dezbracata la ora 00:00 si cu o canistra de apa in mana de la un izvor atunci vei cedea cu cine te vei casatori.

| Vince a răspuns:

Unul este acela ca atunci cand ai un pui de pisica, sa il rotesti de 3 ori dupa piciorul de la masa si sa ii pui oglinda in fata, sa se priveasca in ea.Asa practicau batranii.Alt obicei este acela in cazul unui deces in familie. Familia acopera toate oglinzile din casa cat timp este raposatul tinut pana a fi inmormantat deoarece se spune ca sufletul sau daca da de oglinda devine confuz si ramane prins in acea casa.