| Seby80 a întrebat:

Salutare, doresc sa-mi achizitionez un Nikon d5100, si obiectivul nikkor 18-105mm VR. Vreau sa stiu, este universal? adica pentru orice tip de poze, portret[apropiere], landscape[distanta], etc.

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Pentru absolut orice tip de fotografie nu este, dar pentru portret si landscape e ok.
Nu poti face cu el extremele adica macro, dar rezolvi cu un tub, burduf macro.

Sincer, eu as lua kit-ul care este acum 2300 de lei, adica D5100 + 55-200 si sa mai cumperi apoi un 18-55 (ca sa ai si unul cu deschidere).

Eventual, mai tarziu, daca te pasioneaza portretele gasesti obiective fixe (35 sau 50mm) si luminoase (f1. 8).