| Ema1234 a întrebat:

Draga TPU,
Am si eu o..reala problema. Am 13 anisori si, evident, ca toti adulescenti, cred, mai bine spus sunt sigura ca am intrat in"febra netului". Adevarat, recunosc ca petrec foarte multe ore la calculator -5-6(dar cu pauze). E practic ca un. drog laughing Unii ma inteleg!
Acum vine problema mea: nu ma dor ochii, dar nu mai vad. si incep sa am simptomele miopieii si nu mai vad sa citesc acel scris micut de la tv- Chiar deloc, decat daca ma apropii la 40-45 d cm, in rest daca ma indepartez nu vad nimic, decat ffffffffffffoarte incetat! O metoda ceva, sa ma pot lasa de pc? aa si... daca e sa am vreo boala a vederii, ce m-ar putea ajuta? sad. Sper ca nu sunt mioapa.:-l!

Răspuns Câştigător
| heartslow a răspuns:

Iti trebuie ochelari, dar mai stiu 2 metode pentru ati imbunatati vederea :
1. dimineata cand te trezesti stai 5 minute si uite-te pe tavan, o sa observi in cateva luni ca vei vedea mult mai bine (sa nu crezi ca imi bat joc de tine, pentru ca asta fac si eulaughing ).
2.cand nu vezi la televizor inchide ochi numara pana la 10 si deschide-i, fa asta de vreo 5 ori si n-o sa iti creasca dioptria foarte mult.
Dar cel mai bine e sa te duci la doctor si sa-ti iei ochelari, ii porti doar cand nu vezi.Succes!

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Pai nu crezi ca e cazul sa te duci la control? Si pana la urma, cred ca ar trebui sa mai tai din orele de stat la calculator odata ce e vizibil daunator. Pentru tine ce e mai important, netul sau sanatatea ta? Iti poti ocupa timpul cu altceva, fa-ti un program pe care sa il respecti. Vederea e destul de importanta, nu astepta pana patesti ceva mai grav ca sa lasi calculatorul!

| fetelerebele a răspuns:

Paaai du-te la doctooor repede si cu netuuu asta e si problema mea inca n-am gasot un leac laughing))) pai ...petrece-ti timpuul toar cu prieteni si mergi la ei si stai si uu ore intregi la ei apoi ei la tine si va jucati jocuri barfiitiiihee hee) cam asta laughing) bafta...

| IonelaMV a răspuns:

Incearca sa-l lasi azi 30 min, maine 35 si asa mai departe! Du-te la un medic ceva sa vada daca ai probleme reale cu ochii sa-ti puna ochelari! Si eu am tot 13 ani si nu am o obsesie pe calculator,si mie-mi place foarte mult,dar incearca sa te ocupi cu altceva ex:teme(stiu nimanui nu-i place,bleah), danseaza, canta, joacate ceva, iesi pe afara sigur va fi mult mai bine nu vei duce dorul calculatorului!
Bafta! Sper ca te-am putut ajuta! Fundita? :*

| cryystyy a răspuns:

Te duci la doctor

| Ema1234 explică:

Multutumesc tuturor pentru raspunsuri..Stiu ca trebuie sa ma duc la doctor si restul.cel imi mult m`a ajutat heartslow...Mi-a dat cate cv de facut, practic...Ei toti m`ati ajutat si as vrea sa dau la toti funfitsahee heedar un mersi sincer e mai imp >big grin