| unku a întrebat:

Dependenta de Internet

Salut!

De ceva timp am observat ca sunt dependent de Internet. Petrec in jur de 7-8 ore la calculator (cu pauze) cam in fiecare zi. Chiar daca viitorul meu este legat de programare, eu la calculator mai mult pierd vremea decat sa fac programe.

Eu incerc sa am o viata activa (miscare pe-afara, citit, etc) dar pierd cam mult timp degeaba pe Internet. Adica citesc stirile foarte des, ma uit la secvente de filme care le-am mai vazut, citesc articole, etc.

Ideea este ca as vrea sa reduc acest nr. de ore insa nu stiu cum sa pornesc.

1. Stiti metode de combatare a dependentei de Internet?
2. Avand in vedere ca e ca un drog, pot ajusta direct la 2 ore/zi dintr-odata, sau trebuie sa ajustez la 5 ore prima saptamana, apoi 3 ore, pana la 1-2 ore?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| xKathrinexD a răspuns:

Eu spun sa intri pe net pe la ora 10 si sa iesi pe la ora 12. Trebuie saz ai ambitie. Fa-ti un program. Te-ar ajuta foartemul. Sa iti dau un exemplu pentru acest prgram(orar).

____________________________________

Ora 9-10:Mic dejun
Ora 10-12:Calculator
Ora 12-13tongueranz
Ora 13-14:Joaca cu catelul meu, Fluffy confused
Ora 14-15:Jogging prin parc
Ora 15-16:Citit
Ora 16-18:Teme
Ora 18-20:Iesit afara cu bicicleta/rolele sau cu prietenii
Ora 20-21:Cina
Ora 21-23:Filmul de seara(pe care il poti viziona la calcuator)
Ora 23-9:Somn
____________________________________

Sper ca ti-am fost de folos. Nu este neaparat sa urmezi orarul care ti l-am dat ca exemplu. Succes!
_______________________________

Funda?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa iti ascunda taicatu un fir de la pc ca sa nu poti intra pe net dupa ce ai orarul stabilit la pc pana in ziua urmatoare.

| Brâncuşi a răspuns:

Stergeti unele conturi,asa vei stii ca intri degeaba sau fai ceva calculatorului,la fel am patit si eu,dar nu am pus in aplicare metode,cu timpul m-am plictisit si m-am lasat de buna voie,nu stiu ce sa iti recomand,dar stiu doar ca este foarte naspa, sa stai atatea ore, incearca sa mai faci si miscare, se atrofiaza muschii si multe alte progleme, succes.

| LOkk12 a răspuns:

Si eu am aceasta "boala"(