| Pho3nix a întrebat:

Dragi cinefili, ce parere aveti de Oscaruri? Cine merita sa castige? happy
Eu zic ca filmul lui Tarantino, Iglorious Basterds merita premiul cel mare.

Acum imi dau si eu cu parerea ca vad ca s-a facut mare valva in legatura cu asta.
In legatura cu ce urmeaza sa spun sa nu credeti ca jignesc pe cineva. Doamne fereste! Nu zic de cei care spun ca nu le place filmu "x". Fiecare cu gusturile lui si respect asta.
Stiu ca multi imi vor sari in cap, dar asta e.

Majoritatea nu cred ca veti avea radbdare sa cititi.

Unii zic ca e mai bun The Hurt Locker decat Avatar dar aceste 2 filme sunt diferite, adica au genuri diferite. Deci...

The Hurt Locker e un oarecare film de razboi ca si altele. Filmul e bun dar nu cred ca merita premiul cel mare. Mult prea premiatul film merita doar un premiu cel pentru montaj dar poate nici pe ala, ce mare sunet a avut, explozii si impuscaturi? sa fim seriosi toate filmele de actiune au asa ceva.

Avatar e un film care aduce ceva nou. Acea Pandora ca fiind o planeta minunata, este un film bazat pe personaje GCI, e magic, e extrem de frumos vizual, e facut sa tresalte intreaga omenire, nu doar cativa pasionati ai genului.

Cat despre cei care-l urasc cu patima, care-l fac "film cu sobolani supradimensionati", cu "maimute albastre", "desen animat", "film pentru copii' etc... imi inchipui cata MAGIE e in viata acelor oameni. Cei care scuipa cuvinte gen "Avatar e varza, e nimic, e 0!", fara sa stie sa se uite (de fapt fara sa simta) cum arata elementele in cadru, cum e legata actiunea, cat de superba e muzica, cum sunt "cladite" personajele, efectele sonore, efectele speciale si CG etc.
Daca era un film asa "varza" cum zic unii nu cred ca mai avea incasari de 2, 24 MILIARDE $. Daca nu ma insel, e filmul cu cele mai mari incasari din istorie. happy

"Fanii" THL care nici nu au vazut filmul si dau mesaje de genul "ma bucur ca nu a castigat Avatar desi nu l-am vazut" sau ma bucur ca a castigat THL si iar "desi nu l-am vazut"... nu inteleg pentru ce naiba mai lasa comenturi de astea.

Dupa ce a aparut Avatar toti ziceau "e cel mai tare film, e the best, e incredibil" etc. Dupa oscaruri majoritatea zic "e varza, e de cacao, e zero ".
Acuma mai nou, daca iti place Avatar esti facut copil de 5 ani, retardat, incult, prost, idiot etc. Trebuie sa suporti un car de jigniri.

Inca ceva. Avatar demonstreaza si rautatea omului. Cum distruge natura pentru bani. Asa e si in viata reala. O sa ramanem cu nimic si asta e extrem de rau.

Mai am multeee de zis dar fac un roman.
O zi buna tuturor!

Răspuns Câştigător
| oz a răspuns:

Multe nu sunt de spus.THL a fost un film bun, dar nu extraordinar.Nici nu se compara cu Black Hawk Dawn(nu stiu de ce, dar il compar cu filmul asta). Inglorious Basterds in schimb este original, si are o actiune frumusica.Deocamdata spun inglorious basterds...

3 răspunsuri:
| Marii a răspuns:

Degeaba spun ca filmul "X" ar fi meritat oscarul, deja s-au dat. N-are rost sa mai scriu. Filmele care-ti plac tie si nu-i plac altuia nu conteaza, tu cu gusturile iar restul cu ale lor. happy

| Pho3nix explică:

Tocmai asta am zis si eu.
Fiecare cu gusturile lui si respect asta.

| ZuuZaaA a răspuns:

Stii deja prea bine pararea mea Clau.oh go on... dar m-ai uimit cu postarea acestei "intrebari" totusi.thinking oricum, gusturile nu se discutaa!
Multumesc, o zi buna si tie!