| Valy_MJ_1993 a întrebat:

Dupa parerea voastra...ce artist a avut cel mai mare impact asupra muzicii?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Lostlyric a răspuns:

Uf...complicata intrebare. Este vaga, vorba oamenilor de dinaintea mea. Laura i-a surprins pe mai toti cei cu impact. Insa o sa vin cu adaugiri, in functie de fiecare gen in parte. Nu stiu cati sunt curiosi de o replica faimoasa peste care am dat acum ani buni de zile. Se spune ca Eric Clapton facea dragoste cu chitara lui, pe cand Jimi Hendrix o viola. As mai putea adauga ca nimeni nu-si cunoaste chitara mai bine decat Mark Knopfler. Chitara lui scoate cuvinte articulate.
Asa, adaugirile mele, pentru ca au fost cateva genuri lasate la o parte: Talking Heads, Red Hot Chili Peppers (niciunul ca Flea), R.E.M. (pentru college rock), Metallica (nu pentru ce fac acum, ci pentru impactul care l-au avut pe sub-genul Crossover Thrash), The Velvet Underground, The Pogues, The Cure ( parerea mea, parintii muzicii goth), Alice in Chains, Ramones, The Smiths, New Order, Jethro Tull, Slowdive, The Blues Brothers (Chicago Blues), The Rolling Stones, The Beatles, Junior Parker (pentru instinctul sub-genului Electric Blues), Louis Armstrong si al lui ragtime blues, Johnny Cash, Prince (pentru modul in care s-a nascut genul Dance, insa si Prince intra cu siguranta in categoria celor mai buni chitaristi ai lumii), Daft Punk (pentru originalitatea adusa pe filiera House-ului), The Prodigy (nothing like Prodigy's techno), Faithless (parintii trance-ului, dmdv), Kosheen (drum&bass), Kraftwerk - parintii Electro, Massive Attack - aici imi dau cu parerea ca sunt si cei mai influenti, si cei mai cu impact pe Trip Hop, Serge Gainsbourg in French Pop. Pe German pop, cei mai influenti au fost Boney M, insa cei cu impact mare a fost cuplul celebru Enigma (de altfel, parintii new age-ului). La jazz as mai putea adauga, in functie de subgenuri, cativa artisti cu impact: Jamiroquai (cred ca barbatii il stiu mai bine din Top Gear laughing, Miles Davis, Coleman Hawkins, Duke Ellington, Thelonious Monk, George Benson (pentru Crossover Jazz).
In New Age: Vangelis, Mike Oldfield, Jean-Michel Jarre.
Si ar mai fi artisti cu impact puternic in lumea muzicii de nu ne-ar ajunge cateva luni de liste, si cativa ani de contradictii.

| JackR a răspuns (pentru Lostlyric):

Vai, cum de-am scapat intrebarea asta?!

Excelente raspunsul tau si cel al Laurei. Dar se pot face cateva adaugiri. Nu poti sa vorbesti de Mark Knopfler (#1 si in topul meu) fara sa recunosti ca ceea ce face se trage de la Chet Atkins. Deasemenea, nu poti sa vorbesti de Kraftwerk, fara sa mentionezi Tangerine Dream (Klaus Schulze a fost "mama si tata" genului krautrock). Ce ar fi fost Vangelis, Jean Michel Jarre, Mike Oldfield sau Kitaro daca nu ar fi existat Isao Tomita? Si cum sa vorbesti de impact fara sa treci pe lista Sex Pistols?! Tot ce a insemnat punk rock a inceput cu Sid Vicious si geniul nebun al lui Malcom McLaren. "Anarchy in the U.K." este piatra de temelie pentru multe trupe mari: Guns N' Roses, Oasis sau Nirvana fiind doar cateva dintre ele. Si tot asa, pana anul viitor pe vremea asta... big grin

| Lostlyric a răspuns (pentru JackR):

Hm...nu stiu cum de mi-a scapat Sid. Chet Atkins a fost mentionat de Laura si dau perfecta dreptate afirmatiei tale.
Imi pari intimidant, asa ca ma simt datoare sa maresc lista:
-Bob Dylan: pentru ca anii '60 au fost si sub auspiciul influentei muzicii lui. "Times they are A-Changing" inca ramane un imn impotriva opresiunii oamenilor de culoare.
- David Bowie: pentru ca piesele lui s-au regasit in cateva evenimente care au schimbat lumea ("Space Oddity", pentru cine crede inca in faptul ca aselenizarea a fost un reala; "Heroes" care a fost auzit pe partea de vest a Zidului Berlinului in anul 1987, "Rock'N'Roll Suicide" - in versurile carora multi adolescenti ai vremii se regaseau etc.).
-The Beach Boys: Cine vrea sa urmareasca un film-documentar interesant Love & Mercy (2014) care descrie in amanunt viata tumultoasa a lui Brian Wilson, cel care a pus bazele trupei. Acesti magnifici ai vremii au fost sursa de inspiratie pentru Paul McCartney, Tom Petty, Velvet Underground (Lou Reed) si R.E.M.
-D-l Neil Young, care a fost sursa de inspiratie pentru foarte multi (Social Distortion, Sonic Youth, Nirvana, Pearl Jam, Uncle Tupelo, Bottle Rockets). Este un artist unic prin valoarea lui, insa si el a fost influentat pe vremea cand facea parte din Buffalo Springfield, de Del Shannon (vezi melodia "Burned").
Who isn't in search for a heart of gold?
Pana anul viitor, pe vremea de ieri.

| JackR a răspuns (pentru Lostlyric):

Intimidant?! Nici vorba! Doar iubitor de muzica buna.
Discutia asta nu se va termina niciodata, intotdeauna o sa mai apara un nume "pierdut printre note". Si, in nici un caz, nu trebuie transformata intr-o polemica, gen Marea Britanie in anii '60: cine sunt mai mari, Beatles sau Rolling Stones? Asa ca, auditii (cat mai) placute!

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La ce gen de muzica te referi, daca nu te superi?

| Valy_MJ_1993 explică (pentru darrio2007):

Imi poti enumera din fiecare gen...care crezi tu ca a facut istorie!

| Laura a răspuns:

Frumoasă întrebare! Impact din ce punct de vedere? Grosso modo nu-i doar unul, sunt foarte mulţi artişti în sfere diferite care pot fi consideraţi cel puţin dumnezei, spectaculoşi în egală măsură. Ca să-ţi dau doar câteva exemple din genurile de muzică pe care eu le prefer şi care au influenţat mare parte din ceea ce urma să apară după: The Allman Brothers, Howlin' Wolf, Muddy Waters, John Mayall, Jimmy Hendrix, Nina Simone, Janis Joplin, Eric Clapton, Mark Knopfler, Tom Waits, John Coltrane, Michel Petrucciani, Oscar Peterson, Herbie Mann, Dizzy Gillepsie, Django Reinhardt, Stephane Grapelli, Chet Atkins, Emerson, Lake & Palmer, Simon & Garfunkel... ca formaţii Cannonball Adderley Quintet, Pink Floyd, Yes, Dire Straits, Iron Maiden, CCR, Deep Purple, Rush, Colosseum, AC/DC, Genesis, Led Zeppelin, Venom, Lynyrd Skynyrd, Uriah Heep, Supertramp, Judas Priest, Procol Harum, Lucifer's Friend, Motorhead şi mulţi alţii, pot să enumăr până mâine din orice gen/subgen muzical doreşti.

| Lostlyric a răspuns:

A, daca o luam asa, in Forbes au ajuns vreo 25 de artisti/trupe: U2, Bon Jovi, Elton John, Lady Gaga, Michael Buble, Paul McCartney, The Black Eyed Peas, The Eagles, Justin Bieber, Dave Matthews Band, Toby Keith, Usher, Taylor Swift, Katy Perry, Brad Paisley, Tom Petty, Jay-Z, AC/DC, P. Diddy, Beyonce, Tim McGraw, Muse, Rascal Flatts, Kenny Chesney, Rhianna.
Doar ca numarul de albume vandute si succesul unui artist nu definesc impactul si nici influenta acestora asupra industriei muzicale. Majoritatea dintre cei prezenti in lista Forbes au avut si ei, la un moment-dat, idoli sau artisti care i-au inspirat. Cu mult mai mult impact calitativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La cum ai formulat întrebarea, nu ți se poate da un răspuns, fiindcă n-am înțeles exact ce întrebi.

| Victoria18 a răspuns:

Daca te referi la succes, sunt cam multi.

| Kerre a răspuns:

La ce te referi cand spui "impact asupra muzicii"? Gen la ce succes avea? Te rog reformuleaza intrebarea.

| Mateiu a răspuns:

Prea vaga intrebarea ta, ca sa pot da un raspuns cat de cat multumitor!

| Valy_MJ_1993 explică (pentru Mateiu):

Am cerut parerea altora!winking

| Valy_MJ_1993 explică (pentru Mateiu):

Care crezi tu ca a fost cel mai de succes artist muzical...prin impact ma refer la performantele scenice...albume vandute, etc! happy