| KaTalyNutzuU a întrebat:

E adevarat ca citatulk biblic,, Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele. (Exodul 20:4-6)"
Asta semnifica ca icoanele nu sunt bune la nimic? Doar niste picturi ca un oarecare lucru?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
| pίTίк a răspuns:

Chip cioplit cred ca se refera la statuetele si icoanele pe care uni le fac dar nu le sfintesc si se roaga la ele asa nesfintite...
altii au alte lucruri la care se roaga
ex:indienii au niste statuete care ar fi rege si regina...
la astea cred ca se refera citatul