| mentholinks a întrebat:

Pentru ortodocsi si catolici. Uitati cum vorbeste Dumnezeu in Biblie, in Exodul, capitolul 20, versetele 4, 5,6 : "Să nu-ţi faci chip cioplit, NICI VREO INFATISARE A LUCRURILOR CARE SUNT SUS IN CERURI, SAU JOS PE PAMANT, SAU IN APELE MAI DE JOS DECAT PAMANTUL. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc neleguirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele." si in Leviticul, capitolul 26, versetul 1: "Să nu vă faceţi idoli, să nu vă ridicaţi nici chip cioplit, nici stâlp de aducere-aminte; SA NU PUNETI IN TARA VOASTRA NICIO PIATRA IMPODOBITA CU CHIPURI, ca să vă închinaţi înaintea ei; căci Eu sunt Domnul, Dumnezeul vostru." Am scris cu majuscule ceea ce am vrut sa aveti in minte cand imi veti raspunde la intrebare. Ce cauta icoanele si statuile in bisericile si casele voastre?

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

De curiozitate, ai citit in Biblie cum trebuiau evreii sa decoreze Templul?

| Dorugar a răspuns (pentru doctorandus):

Omul nu te-a intrebat de templu, ci de o porunca pe care a dat-o Dumnezeu, porunca mentionata in scriptura.
Asa ca raspunde-i omului exact la intrebare si nu o lua pe aratura!

| mentholinks explică (pentru doctorandus):

Nu dar sunt singur ca n-avea vreun chip al vreunui sfant sau vreo imagine care sa-L reprezinte pe Dumnezeu si in plus cum ai zis si tu trebuiau sa-l decoreze dupa cuvantul lui Dumnezeu ori astia dupa ce anume decoreaza ei bisericile? Cum li se pare lor mai atragator si fac icoane placute ochiului ca sa vanda cat mai multe.

| milan9 a răspuns:

Scopul NU era acela de a interzice obiecte care să medieze cinstirea lui Dumnezeu. Scopul era evitarea politeismului, ferirea evreilor de cultul zeităţilor păgâne, foarte răspândit pe atunci printre toate popoare învecinate.

Riscul de corupere era foarte mare, şi de aceea era nevoie de această poruncă din decalog. Ori, popoarele invecinate, se închinau nu numai acelor zeităţi, ci divinizau înseşi statuile care reprezentau acele zeităţi, atribuindu-le aceleaşi puteri supranaturale. De aceea Dumnezeu, poruncind: "Să nu-ţi faci chip cioplit ca să i te închini", motivează imediat, adăugând: "căci Eu sunt Domnul Dumnezeul tău" (această completare ulterioară explică faptul că interdicţia viza zeităţile FALSE).

Ori, noi creştinii nu credem că icoanele ar fi Dumnezeu(!) ori că ar avea în sine putere divină... Ele doar ne trimit cu gandul spre Dumnezeu.

| mentholinks explică (pentru milan9):

Nu mai interpreta dupa bunul tau plac ca nu ai sa ajungi nicaieri, "sa nu pui in tara ta nicio piatra impodobita cu chipuri". NICIO adica niciuna indiferent ca tu ai impresia ca prin intermediul ei il cinstesti pe Dumnezeu.Si cu heruvimii e alta poveste fiindca Dumnezeu cu siguranta a dat instructiuni clare cum sa-i faca si cum sa arate ca sa fie pe placul lui ori voi faceti chipuri dupa bunul vostru plac.

| milan9 a răspuns (pentru mentholinks):

La porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR. Asta inseamna "nicio"? thinking thinking

Cum spuneam mai sus... "Sectantii folosesc "imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, care apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect!
Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? Nu. Şi tot la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală! happy"

| milan9 a răspuns:

La porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).

UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult…

| pet555 a răspuns (pentru milan9):

Voi aveti in Biblie si continuarea poruncii, unde sa fi spus Dumnezeu sa se inchine la heruvimii din Templu. Iar acest verset este clar : nici o infatisare a lucrurilor care sunt in ceruri. Daca spui ca e vorba de idolii din acea vreme, intreb: ei erau in ceruri, zeii? nu cred.

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

Adica * Templu?

| milan9 a răspuns:

TOATE CULTELE FOLOSESC IMAGINEA!

Toate denominaţiunile sectante au cel puţin 70 % din cultul icoanelor. Fiecare cult creştin foloseşte excesiv funcţia de reprezentare, de "asemanare" pe care o are imaginea.

Dumnezeu NU INTERZICE ASEMĂNAREA (dovadă sunt statuile heruvimilor CERUTI DE DUMNEZEU). El interzice doar imaginea falselor zeităţi (CONCURENTE), prin care evreii părăseau amintirea lui Dumnezeu cel adevărat.

Astfel, „imagini" ale lui Hristos şi ale sfinţilor, apar în cărţi, reviste, biblii cu imagini, pliante, filme, postere, etc., iar aceste "imagini" sunt însoţite cel puţin de un "gând" de respect! happy Ei când le reprezintă peste tot, reprezintă idoli? Nu. Şi tot la fel, în Biserică, icoanele sunt însoţite doar de un "gând" de cinstire, respect, şi legătură cu persoana reală! happy

| milan9 a răspuns:

Esential este urmatorul lucru:
"Scopul NU era acela de a interzice obiecte care să medieze cinstirea lui Dumnezeu. Scopul era evitarea POLITEISMULUI, ferirea evreilor de cultul zeităţilor păgâne, foarte răspândit pe atunci printre toate popoare învecinate."

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Heruvimii se afla in "ceruri". thinking
DUMNEZEU a cerut ca deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

| mentholinks explică (pentru milan9):

Heruvimii aceia au fost o exceptie sau mai bine zis o cerinta a lui Dumnezeu. De exemplu stim ca Dumnezeu le-a poruncit sa nu ucida dar cu toate astea tot le mai cerea sa-si nimiceasca vrajmasii.

| BigG a răspuns:

Se refera la toate chipurile care nu sunt sfinte si nu sunt in legatura cu Dumnezeu.

| Dorugar a răspuns (pentru BigG):

A sfintit Dumnezeu vreun chip cioplit?
Pai nici religia crestina nu are nicio legatura cu Dumnezeu pentru ca nu a purces de la Dumnezeu ci de la niste oameni, asa ca despre ce vorbesti?

| NuAmNumeStraniu a răspuns:

Salut jun