| razadeluna a întrebat:

E adevarat ca mamele sunt mai severe cu fetele, decat cu baietii?

7 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Se poate spune si asa.In general baietii sunt mai mamosi si fetele mai tatoase.Deci e clar ca daca o mama are un baiat si o fetita...baiatul va fi preferatul ei (cu toate ca niiiimeni nu recunoaste asta si lumea afirma ca iubirea e impartita in mod egal)

| DonGiovanni a răspuns:

Da e si normal...

| Gabry a răspuns:

Nu cred! Mama mea nu e severa...depinde de atitudinea mamei, daca ar avea si o fata si un baiat fi sigur/sigura ca se va comporta cu amandoi la fel! Cei drept, aici tine si de comportament...cu un copil mai agitat (fata sau baiat)mi s-ar parea normal sa fie mai severa!
Nu este o regula ca mamele sa fie mai severe cu fetele!

| Nic a răspuns:

Nu cred ca doar mamele ci si tatii, mai ales ei :d In ziua de azi trebuie sa ai mare grija cum iti cresti odraslele mai ales cand e fata si vezi ca toate sunt care mai de care mai...

Un exemplu desi nu e corect ar fi acela ca un baiat poate sa stea cu mai multe fete, parintii acestuia incurajandu-l dar ca fata e o alta poveste happy

| theodoraafi a răspuns:

Da e adevaratstraight face
chiar acum cateva ore m-am certat cu mama. mi-a spus ca am voie afara doar pana la 9 straight face
fratele meu poate veni la orice ora vrea
nu e corectstraight face

| betty17 a răspuns:

Da.acest lucru mi se pare logic caci fetele pot fi supuse unor riscuri mai mari(ex:violuri, sarcini nedorite etc)si pot ajunge si alceva mai rau.in societatea romaneasca este criticat mai mult comportamentul fetelor, iar comportamentul baietilor care lasa de dorit, nu este asa de crticat...doar ei sunt baietii si li se permitstraight face:-J

succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că fetele sunt deschise mai mult riscului de a luao pe căi greşite, sau pentru că sunt oarecum lipsite de apărare regulile sunt mai drastice, este complet normal. Însă ţine şi de părinţi, adică unii chiar exagerează uneori.
Băieţii sunt mai rebeli, fac ce vor ei, şi nu sunt aşa dispuşi "să li se întâmple orice", de aceea primesc mai multă libertate.
Mai depinde şi de ce relaţie părinte-copil este. Mcar ştim că părinţii fac orice pentru binele nostru.
Mult succes, şi zi de zi să ai o zi bună happy