| UmbraDeVulpe a întrebat:

E adevarat ca pot sa slabesc si lovind intr-un sac de box si pot sa slabesc sanatos si asa?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe scurt doar daca lovesti sacul de box, nu! cred ca doar o persoana bolnava ar lovi cateva ore pe zi un sac de box...
slabitul implica alaturi de exercitii fizice si alimentatie specifica! una fara alta nu dau rezultate!
in cadrul unui antrenament de box fie la amatori sau profesionisti, este adevarat se ard foarte multe calorii, dar in lipsa unei diete pe masura, ce 'arzi' la antrenamente poti sa depui inzecit prin ceea ce mananci la o singura masa copioasa!
Iar prin antrenament de box asa cum am spus mai sus, ma refer la antrenament serios care implica multe tipuri de exercitii fizice si da printre altele se ajunge si la lovituri la sac, box cu umbra, box cu partener, exerciitii fizice complexe, saritul corzii etc

| StoicAnalysis a răspuns:

Practic poti slabi lovind sacul de box. Dar nu mai mult de 15-20 de minute. Obosesti prea repede si nu mai ai energie sa faci si alte exercitii dupa.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu. Trebuiesc lucrate toate grupele de muschi, pentru a fi in forma. La sacul de box lucrezi doar trapezul, spatele si umerii. Daca vrei sa slabesti, fa un cardio normal gen mersul pe bicicleta si alergatul. Insa eu recomand sa lucrezi la forta si toate grupele de muschi. Sa iti definesti si musculatura.