| Alien a întrebat:

E mai bine să trăiești sau să mori?

11 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Sa mori visand ca inca traiestihappy. Glumeam.
La fel cum a zis si @lory mai bine este sa-ti traiesti viata care de altfel este scurta si sa te bucuri de ealove struck.

| Rukhsandra a răspuns:

Cica e bine sa traiesti happy

| Ea12345 a răspuns:

Depinde in ce situatie esti. Daca viata ta e frumoasa, nu ai griji si ai tot ce-ti doresti, e foarte bine sa traiesti. Dar daca ai o viata, care este de fapt un cosmar, un calvar, atunci alegi moartea.SImplu, si scapi de tot.
Eu, ma bucur ca pot alege viatabig grin

| Didw a răspuns:

Buna.
Viata e cea mai importanta. Una ai straight face Nimeni nu ti-o mai da inapoi.
So, revenim la intrebarea ta! Este mult mai bine sa traiesti : VIATA este TOTUL happy.
Bye.

| Klara a răspuns:

Depinde ...de exemplu la Auschwitz era mai bine sa mori decat sa traiestihappy

| L a răspuns:

Sa traiesti si sa te bucuri de viata.`

| babygyrl a răspuns:

Depinde ce dispozitie ai. Eu aseara am vrut sa ma omor, nu mai suportam nimic. Aveam si motive.

Nu stiu dar de multe ori, ori am impresia ori e adevarat, dar viata nu e corecta si m-am saturat. de aceea vreau sa mor cateodata. Dar sunt zile cand sunt atat de fericita si altele cand nu mai pot.

| Runa100 a răspuns:

Nu va suparati dar eu... aleg mai bine moartea.Nu sunt sadica sa-u ceva mai grav doar ca nu trageti concluzii; am avut o viata mizerabila. am cunoscut, cunosc si voi cunoaste ura mereu, numai pentru ca asa mi-e mie destinat sa mi se intample.Si nu-mi trimiteti chestii de genu'' pariu ca pozitiva nu ai fost" pentru ca, chiar a, fost.si nimic nu s-a chimbat.Nu va speriati ca nu incerc sa ma arunc de la balcon s-au altele da' daca e sa fiu pe cale sa mor, accept soarta(cu bucurie chiar). PS: NU sunt EMO. spuneam ca sa stiti. OK uite si un raspuns CONTRA viata. ceva nou pentru, aaa... voi. A, da; Nici gotica nu sunt desi ma imbrac numai in negru.(dar, hei! e vina mea ca am numai haine negre care imi vin bine?)

| mtldo a răspuns:

Sa mori...parerea mea

| Rue a răspuns:

Tu ca suflet nu mori niciodata, doar treci intr-o alta lume. Doar corpul moare si odata cu el si lumea materiala.
Asa ca nu poti spune daca viata e mai buna decat moartea, fiindca este decat o transformare. Acum insa, nu stim ce fel de transformare, fiindca nimeni nu s-a intors din morti ca sa ne zica cum e. Bineinteles ca mai exista fenomene de proiectii astrale in care ne spun unii oameni ce au vazut ei cu sufletul, dar ceva concret nu putem descrie, fiindca deocamdata noi cunoastem doar viata pe care o ducem in lumea materiala.
Si mai e faza cu religiile care, la prima vedere se contrazic, insa daca le studiezi in profunzime vei observa ca se completeaza si ca de fapt toate se refera la doua lucruri: binele si raul(dupa parerea mea).
De exemplu, in buddism se crede in reincarnare, iar in crestinism acest lucru este respins, desi in ambele religii(si probabil si in toate) se pune valoare pe suflet, pe evolutia spirituala.
Nu avem de unde sa stim ce e mai bine. Insa eu cred ca e bine sa traiesti in armonie, sa-ti gasesti linistea interioara si e mult prea superficial sa spui simplu ce mai bine sa traiesti/mori.
Dar eu tind sa spun ca e mai bine sa "mori" adica sa traiesti cu sufletul intr-o alta lume, undeva unde avem de aface doar cu energie. Lumea materialista este doar ca sa ne ajute in evolutia noastra spirituala si daca stai sa te gandesti, avand in vedere ca nimeni nu s-a intors la viata (excludem mortea clinica si revenirea din ea), tu cum crezi ca e mai bine? Daca era mai bine sa traiesti, atunci mortii ar fi inviat big grin. Plus ca am zis si de linistea interioara, pe care nu o poti avea complet in lumea materiala, decat in cea spirituala big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dat fiind faptul ca, cunoastem doar lumea asta nu si pe cealalta ce ai alege?
Sa traiesti aici, unde sti cum e sau sa mori si sa nu sti unde vei ajunge?