| Dana56maria a întrebat:

E pacat sa fii egoist, sa blestemi, sa sari la bataie, sa faci glume proaste?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu neapărat păcat. Doar lipsa de educatie si senzatia falsă că tu esti buricul pămantului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand e ilegal sa sari la bataie... pacatul ar trebui sa fie al doilea gand

| dullcat a răspuns:

Da, conform regulilor religioase, dar si de bun simt in societate, e pacat/gresit sa faci aceste lucruri.

| Fonk a răspuns (pentru dullcat):

E păcat să dau |@b@?

| dullcat a răspuns (pentru Fonk):

Religios vorbind, da.E un mare pacat. Logic vorbind, nu, e chiar benefic pentru sanatate, atat timp cat exista o limita si nu afecteaza viata de cuplu sau alte aspecte.

| goguPatent a răspuns:

Doar frica de dumnezeu te opreste sa sari la bataie si sa faci glume proaste?

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

De ce ai alege sa faci lucruri rele și să ranesti alte persoane când poți sa trăiești cât de cât în armonie.
Și o sa încep cu primul lucru spus : egoismul ( singura chestie ok este ca te pui pe primul loc, dar nu este ok nici sa te gândești la tine non stop, spre ex dacă ai posibilitatea sa ajuți o persoana și tu alegi sa nu faci asta ca te gândești doar la tine, cam greșit. )
Sa blestemi- cu ce te ajuta nefericirea altei persoane, trebuie sa te gândești ca tot ce faci ți se întoarce mai devreme sau mai târziu în diverse forme.
Sa sari la bataie- arata felul tău, sa te aperi este altceva, dacă tu provoci bataia pentru ca nu știi sa comunici, păcat.
Sa faci glume proaste- dacă aceste glume proaste fac cealaltă persoana sa rada, sunt ok.
Dacă rănesc o persoana atunci, mai bine încetezi.

| AdioTPU a răspuns:

Da.
"Cum biruim egoismul
Să rămâi în dragoste înseamnă să fugi de orice egoism: "Nimeni nu are o dragoste mai mare decât aceasta, şi anume să-şi dea viaţa pentru prietenii lui." Ioan 15:13."

| just4ubr2015 a răspuns:

Asta e comportament de cocalar si de maimuta nu recomand

| Fonk a răspuns:

Da

| Bossadv a răspuns:

Da, daca vezi un copil de genu nu ar trebui sa stai langa el ca o sa-i iei comportamentu

| biaaa00 a răspuns:

Ba eu zic că nu e păcat da daca e sa te bati sa-l lasi pe ăla să sară ca să poți să zici că e autoapărare și la glume proaste toți le fac deci eu zic că nu