| UmbraDeVulpe a întrebat:

E posibil sa se faca un vaccin care sa se transmita prin aerosoli? De la vaccinati la nevaccinati

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil as aceva.
Vaccinul se face cu seringa prin injectarea unui ser.
Prin aerosoli se pot lua microbi si virusi, nu vaccinul din seringa.

| dullcat a răspuns:

Nu.Ai vazut ceva videoclipuri conspirationiste?

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns:

Un vaccin contine o mostra dintr-un virus/bacterie sau chiar bacteria/virusul in sine, intr-o stare precara, impreuna cu un lichid dezvoltat special sa conserve acestea pe o lunga perioada de timp. Este posibil si distribuirea prin aerosol, daca se va executa in mod direct. Deoarece odata eliberat in aer, acesta moare in cateva minute.
Deci doar daca iti da cineva in fata direct cu asa ceva, poti sa-l primesti.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Este si sansa sa iei virusul sau bacteria chiar daca acestia s-au vaccinat. Unii oameni sunt imuni la tulpina respectiva, dar tu poti sa nu fi imun. Depinde de sistemul tau imunitar.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Sunt oameni care fac o gripa urata de tot chiar si de la vaccin, atunci cand sistemul lor imunitar e unul slabit.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Conform descrierii termenului : "Aerosol este termenul care definește un ansamblu de particule, solide sau lichide, aflate în dispersie într-un mediu gazos."

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Orice gaz sau fum ce contine particule de ceva, este numit si aerosol.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Da wiki: "Fumul provenit din arderea tutunului este un aerosol complex, format din circa 4500 componenți chimici, împărțiți în patru categorii de substanțe: nicotină, monoxid de carbon, iritanți și gudroane."

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Particulele sunt bucati din orice materie organica sau anorganica, extraordinar de mici ce le vezi la microscop.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu iei vaccinul in sine pe care l-a facut el. E o sansa ( mica) sa iei doar microbul din vaccin facut de el.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu prea poti stii daca e legit articolul respectiv. Cauta mai multe surse care sa contina aceeasi stire ca sa-ti dai seama.

Răspuns utilizator avertizat
| StoicAnalysis a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Daca te referi la tot vaccinul in sine ( microb slabit sau mostre din acel microb plus aditivii aia), atunci nu. Pentru ca aditivii ce prezerva mostra ARN a microbului sau chiar microbul in sine slabit, nu se pot transmite mai departe. Aditivii aia raman in corpul oamenilor care au facut vaccinul. Ce se poate transmite, este doar microbul respectiv daca apuca sa se reproduca chiar si in starea lui slaba.

| sammie a răspuns:

Nu ce naiba.

| pufulescu0o a răspuns:

Clar ca nu vaccinul in sine, dar alte chestii se pot transmite prin aerosoli.
Eu lucrez numai cu persoane vaccinate contra covid si nu am patit nimic! Bineinteles eu fiind nevaccinat.

| suntserios a răspuns (pentru pufulescu0o):

Da ce te asteptai sa patesti?
Sa iti creasca solzi?
Sa respiri particule de cip?
Sa devii anti-putinist?

| pufulescu0o a răspuns (pentru suntserios):

Nu sefu', eu ma gandeam ca o sa am fantezii erotice cu Angela Merkel sau ca o sa imi schimb orientarea sexuala. Sau ca o sa incep sa fiu de acord cu primirea refugiatilor " minori" cu bărbi :-DD Eu asa am inteles, ca nanoparticulele de carbon din vaccin se duc in creier si acolo apar formatiuni care pot fi controlate prin semnal 5G. Cica ar fi ceva de genul nanosondelor Borg din Star Trek.

| suntserios a răspuns (pentru pufulescu0o):

"Eu asa am inteles, ca nanoparticulele de carbon din vaccin se duc in creier "

Analizând unele răspunsuri ale tale ești safe cu afectatul creierului.