| Shado15 a întrebat:

ELEVI DE CLASA A Vlll A, SI VOI CONSIDERATI CA EXERCITIUL 3 SUB. 2 DE LA EXAMEN E INTERPRETABIL, CA DACA SI PROFESORII SE CONTRAZIC, CE SA SE ASTEPTE DE LA ELEVI? http://www.petitieonline.com/......iunie_2012 SEMNATI PETITIA PT A SOLICITA REVIZUIREA de urgenta a baremului aprobat, in sensul punctarii ca si corecte atat a variantei C."propozitie subiectiva", cat si a variantei B. "propozitie predicativa".

7 răspunsuri:
| beautifulkiss a răspuns:

Sincer eu as vrea sa le puncteze pe amandoua....eu una am scris subiectiva asa cum este in barem, dar as vrea sa-i puncteze si pe ceilalti deoarece e pacat sa piarda 6p dintr-o asemenea tampenie.Voi semna si eu.
Numai bine.

| ALeXsSaY a răspuns:

De ce sa fie interpretabil? v-ati lasat pacaliti de "ceea ce" dar nu v-ati gandit ca e predicativa doar daca aveti nume predicativ incomplet, insa aici nu aveati! a fost ambiguu, voi semna petitia, dar nu imposibil de dat seama.

| Shado15 explică:

Cei care semnati petitia, s-ar putea sa primiti un mail pe care trebuie sa-l confirmati happy

| Dexaa a răspuns:

Am semnat petiţia, şi sper ca punctajul să fie de 6p şi la b, dar şi la c.

| Shado15 explică (pentru Dexaa):

Si eu sper happy

| Shado15 explică (pentru Dexaa):

Pierdem 60 de sutimi din cauza acestei fraze sad

| Dexaa a răspuns (pentru Shado15):

E nasol, dar sper că vor fi şi ei îngăduitori şi ne vor pune cele 6p.