| Angel7 a întrebat:

Era bine la evaluarea nationala S1, Ex 3 : "la gimnaziu " happy?

Răspuns Câştigător
| Sadop a răspuns:

Nu am textul în faţă, dar ţinand cont că trebuia să scrii o secvenţă care să se refere la timpul acţiunii, această structură este corectă, acţiunea petrecandu-se în gimnaziu.
Cum am spus, nu am textul în faţă, deci structura este corectă doar dacă se regăseşte in textul dat.
Trebuia să scrii doua cuvinte sau grupuri de cuvinte, deci dacă ai scris doar structura "la gimnaziu", iar ea se regăseşte în text, vei primi doar 3 puncte din 6, cate îi sunt alocate exerciţiului.
Baftă! Să iei notă mare şi succes şi la examenul la matematică ( şi limbă maternă, dacă e cazul ).

2 răspunsuri:
| Diiaanna a răspuns:

Nu se refera deloc la timpul actiunii pentru ca in text scrie asa: "sa-l dea acolo la gimnaziu" nu spune ca in timp ce era la gimnaziu. Aveai altele: vara, in toti anii, in ziua aceea.

| ArilAll4Tech a răspuns:

Nu, asta este un indice de spatiu, iar ei ti-au cerut de timp, so sorrycrying