| Insurgent a întrebat:

Era la comanda la mine un ep ca o fata mihaela...si bless, mihaela avea o coada avea margele sau cum dracu so numi alea plzz spuneti-mi cum se numeste coada aia sh cum se fake :X [se poate fake daca ai par lung?]
plzz love struck

1 răspuns:
| Mythos a răspuns:

Daca as intelege klingoniana, ti-as da un raspuns mai bun. Am sa presupun ce ai intrebat si am sa-ti raspund dupa ce-mi imaginez eu.
Suvitele alea se numesc DREADLOCKS dar noi prescurtam "dreaduri", "dreduri" "dread-uri" sau "dreads". Unii le numesc chiar "rasta" datorita asocierii inevitabile cu RASTAFARI, ai caror adepti isi poarta parul dreadlocks.

Termenul dreadlocks se referă la un tip de coafura creată în Africa, care se folosea din epoca vechilor greci (de aici şi legenda Medusa, în unele scrieri romane sau greceşti se menţiona fiinţe de piele neagră şi cu şerpi în cap). Este de asemenea asociat cu Miscarea rastafari (mişcare pan-africană). Acest stil de coafură se cunoaşte vulgar sub numele de rasta. După tradiţie femeile nu au voie să poarte aşa coafuri.

Se pot face si extensii...
Uite daca vrei sa incerci iti recomand pe asta
http://dreaduri.wordpress.com/

Bafta!