| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca daca mananci ciocolata iti apar cosuri pe fata?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Un coleg de-al meu a facut tratament pentru cosurile de pe fata - si a urmat si regim alimentar. Erau interzise toate produsele de genul cafelei, ciocolatii, cacao, Coca Cola sau Pepsi..., chiar si rosiile erau interzise ca fiind iritante. Avea foarte multe cosuri si acum nu mai are. Tratamentul a dat rezultate. Dar a tinut regimul alimentar vreo cateva luni.

20 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu este adevarat.Astea sunt numai mituri.winking Nu are nici o legetura ciocolata cu cosurilewinking

cami
| cami a răspuns:

NU! nu te mai increde in toate balivernele!

| Zâmbărici a răspuns:

Depinde sh de organism cred eu eu am inteles ca ciocolata(2-3 cubulete)este indicata pe zi asa ca...

| Mo a răspuns:

Nu exista nici un studiu care sa demonstreze acest lucru. Dar asta nu inseamna ca putem sa mancam ciocolata la greu doar pentru ca nu facem cosuri de la ea! Cateva bucatele sunt ok!

| andi a răspuns:

Ai alergie la ciocolata? e prima oara cand papi ciocolata in viata ta? oare o sa iti placa? incearca poiana aerata! e minunata si nu cred ca o sa iti apara cosuri pe fata si nici in alta parte!winking

| kh1ss a răspuns:

Da... acum depinde si de ten...

| Krina a răspuns:

Nu din cauza ciocolatei iti apar cosuri, ci fiindca contine (scuze cacofonia) cacao si grasimi (lipide).

| Ea a răspuns:

Nu s-a dovedit. Totusi, cred ca da.

| vykkusor a răspuns:

Nu, cosurile apar din alte motive... k de exemplu clima, maturizarea etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Specialc a răspuns:

Mie imi apar cosuri daca mananc ciocolata.Dar asta nu inseamna o bucatica.Mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Nu.
Ciocolata este un excelent antistress, sunt recomandate 3-4 cubulețe de ciocolată pe săptămână pentru consum.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu maninc destul de des ciocolate si nu am nici un cos, nu te nelinisti poti minca cite vrei numai cu masura sa nu te ingrasi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da si la un moment dat o sa ai cosuri care la rindul lor o sa aiba cosuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu eu manac in fiecare zi appbig grin nu ma pot atzinebig grin si nu am deloc coshuri.bine asta conteaza si de ten. dar sa fiu sincera nu stiam astabig grin mersi ca mi-ai zisbig grin pup:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna sunt George si am avut un coleg in generala care a mancat ciocolata si apoi s-a barbierit... urmarea nu a fost tocmai foarte placuta, aparandu-i multe cosuri, ca un fel de iritatie.Se spune ca atunci cand mananci ciocolata ti se deschid porii pielii.Nu sunt sigur dar cred ca ar trebui sa avem grija cu consumul de coicolata.BYE

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e asa...ciocolata e recomandata si de doctori dar in cantitati mici...

| Stefan94d a răspuns:

Nop

| Cata1980 a răspuns:

Este adevarat! Dar depinde de sanatatea fiecaruia si mai ales de ficat! el filtreaza aproape toate toxinele din organism.

Si da, ciocolata in cantitati mari favorizeaza aparitia cosurilor sad caz personal, din cauza ca uneori fac abuz de ciocolata si cate 200 - 300 g apar cosuri dar care dispar in cateva zile din momentul in care nu mai consum ciocolata. Si asta am observat pe perioade lungi de timp de fiecare data cand am abuzat de ciocolata am avut probleme de genul asta. La fel si in cazul de mancaruri grase cu multa carne, prajeli ..etc. Daca un ficat nu lucreaza corespunzator apar probleme care se manifesta la nivelul intregului organism, iar una dintre ele pot fi si cosuri si numai pe fata.

| RuxaRuxa a răspuns:

Ma...si eu am avut cosuri si am zis ca poa' o fi de la dulciuri.
Cam de vreo 3-4 saptamani n-am prea mancat dulciuri si nu prea mai am cosuri.(tot mai am, da' e o diferenta)
Ar trebui sa incerci si tu sa vezi daca merge.