| anytha13 a întrebat:

Este adevarat ca daca te speli pe dinti cu capsuni se albesc dinti?

Răspuns Câştigător
| HQMada a răspuns:

La mine sau albit o perioada ...incearca si ai sa vezi. Incercarea moarte nare

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu este adevarat. Daca vrei sa ai dintii albi, spala-te pe dinti cu sare sau bicarbonat de sodiu!

| Daria a răspuns:

Nu. Dar se albesc daca te speli cu bicarbonat de sodiu.
funda?

| irina20 a răspuns:

Nu stiu, nu cred.
Eu am mai auzit ca daca te speli cu sare...eu n-am incercat.

| Dizzy a răspuns:

Eu n-am auzit de asa ceva.thinking

| maduts a răspuns:

Da asa mi-a zis si mie dentistul numai ca eu am mancat capsunile nu m`am spalat pe dinti cu elelaughing

| AaNnCcUuTtZzAa a răspuns:

Da. http://www.sanatatea.com/......atate.html
Am mai auzit ca si sexul albeste dintzii [Şi asta pentru că mineralele din compoziţia spermei, ca zincul şi calciul, combat cariile. ]

Zaharul rafinat, apa minerala cu mult bioxid de carbon si sifonul ataca smaltul si duc la aparitia cariilor. In schimb, citricele, marul, morcovul, consumate proaspete, curata eficient suprafata danturii, gratie acizilor din compozitie. Datorita continutului ridicat de calciu, varza, broccoli, laptele si produsele lactate intaresc dintii. Rezistenta dintilor este data si de magneziul din cereale, nuci, alune, carne de fosforul din galbenusul de ou si din faina de grau si de fluorul pe care il iei din ceaiul verde si din pestele marin.

SFAT: consuma o bucatica de cascaval sau alte branzeturi galbene, la sfarsitul mesei, pentru ca reduc nivelul aciditatii din gura.

| HappyYoyo a răspuns:

Incearca si ne spui tu! happy funda?laughing jk!

| aurik@ a răspuns:

Da, sigur. Zdrobeste citeva capsuni si aplicale pe dinti 15 min. Rezultatul e uimitor

| pasaris a răspuns:

Asta suna a prostie