| ruinat a întrebat:

Este groaznic.

Mă urăsc pe mine însumi extrem de mult.
Mă descurajez incredibil de ușor și nimeni nu mă poate ajuta.
Mă desconsider; mă jignesc; nu-mi dau speranțe false; sunt foarte pesimist.

N-am curaj să-i spun unei fete ce simt, că este frumoasă sau altele; mereu îmi zic: "Nu s-ar uita ea la un ratat ca mine; ea cunoaște, a văzut la viața ei mulți băieți de 10 ori mai buni și mai tari decât mine; sunt un ratat; decât să îi zic ce simt și să mă fac de râs, pentru că niciodata nu mi-ar spune că simte la fel, ci ar băga o scuză gen: esti un băiat bun, dar nu sunt eu ceea ce cauți... pana mea, ceva de genu, mai bine să o scutesc de asta; oricum, la urma urmelor o să mor singur"

Eu n-am șanse cu nicio fată.
Eu nu sunt amuzant; nu știu să mă distrez; nu arăt bine; n-am corpul făcut cum au alții; eu sunt doar un ratat de care îți este milă când te uiți la el.
Sunt un ratat trist, urât și singur; așa am să mor.
Stau mereu în casă; nu-mi place să ies în oraș; sunt foarte timid; sunt și foarte, foarte prost (mai ales atunci când mă îmbăt); nu cunosc multă lume; nu prea mai am prieteni; nu sunt băgat în seama (decât de 1, 2 fete, și asta atunci când se plictisesc și nu au cu cine să vorbească); nimănui nu-i pasă de ce simt eu; nimeni nu mă întreabă de situația mea cu fetele; nimeni nu mă alină; sunt un ratat în ochii oricărei fete, băiat. Eu doar știu să mă fac de râs, iar lumea să râdă de mine.

Tot ceea ce-mi doresc de la viață este o fata foarte bună, frumoasă, care să-mi fie cea mai bună prietenă, căreia să mă destăinui, să-i spun orice regret am, orice lucru care mă deranjează, ce am visat azi-noapte, ce gânduri am; și desigur, care să facă la fel și pentru mine; eu vreau să alin fetele, să le ajut, să le fiu un prieten bun; atâta tot.

Lăsând la o parte tot ce am zis, sunt foarte conștient de faptul că merit tot răul, toată suferința și toată singurătatea.
De ce? Pentru că dacă o fată care nu arată bine, nu e bună, vrea să-mi fie prietenă bună, deoarece are un interior extraordinar, eu nici nu vreau să vorbesc cu ea.
Eu mă uit la exterior, apoi încep să văd interiorul. Sunt un nesimțit. - Pe lângă asta, sunt și un păcătos mare.

Merit absolut tot răul care mi se întamplă și tot ceea ce nu-mi convine.
Sper să mor mai repede, căci trăiesc degeaba și nu o să realizez nimic bun în viată. Mult mai bine este pentru toți dacă aș murii. Sunt sigur că doar câtorva persoane le-ar părea rău de mine, după care, după puțin timp m-ar uita și ar trece mai departe.

* Niciodată nu o să fiu fericit, deoarece eu nu știu să apreciez nimic. *

8 răspunsuri:
| Rockart a răspuns:

Eşti prea pesimist şi superficial. Nu eşti prost, se vede după felul în care scrii şi din faptul că eşti conştient că nu ştii să apreciezi o persoană aşa cum este. Fii mai optimist, nu mai gândi aşa. Nici nu-i de mirare că nu-ţi găseşti o fată pe plac când ai o asemenea părere despre tine. Eşti perfecţionist? Altfel nu înţeleg cum ai fi putut ajunge aşa.

Ai mai multă încredere în tine. Eşti conştient de defectele pe care le ai, încearcă să te schimbi.
Baftă!

| ruinat explică (pentru Rockart):

Tocmai acum, dupa toti anii astia, mi-am dat seama ca asa este cum zici tu. Sunt perfectionist. M-am gandit la fiecare lucru pe care il fac, cum il fac.
Problema este ca increderea in mine nu am cum sa o capat.

| Rockart a răspuns (pentru ruinat):

Nu ai cum sau nu vrei?

| ruinat explică (pentru Rockart):

Eu vreau, crede-ma, dar pur si simplu nu pot. Pune-te in locul meu si gandeste cum gandesc eu. Este imposibil pentru mine sa a incredere in mine, da'pai sa ma combin cu fete.
Poate am nevoie de ajutor sau nu stiu ce; celor ce le-am zis ce am scris mai sus, m-au considerat un ratat, un fraier ca nu incerc. Asa am ajuns sa ma consider acum.
Stii faza aia, daca unul iti spune un lucru, poate se inseala, dar daca mai multi zic la fel atunci asa este.
Pentru mine este imposibil sa ies din "friendzone", am doar 16 ani si gandesc astfel.
Am ajuns sa consider ca dragostea este o slabiciune; ceva ce nu merit si ca e mai bine sa urasc decat sa iubesc.

| eluboy13 a răspuns:

Fa pe nebunul cateva zile prin scoala si ai sa te obisnuiesti sa fi asa, si vei avea o viata ...Colorata!

| Eusicamatat a răspuns:

Nu ai de unde sa stii asta an sinea ta esti un baiat sensibil si dragut crede-ma nu te mai descuraja singur nu meriti asta :*:*:*

| AndaVr a răspuns:

Nu ai incredere in tine si nu esti sigur de fiecare lucru pe care il faci iti lipseste increderea trebuie sa te gandesti la lucruri pozitive ca ai norocul pe multi nu il au prsupun ca ai o familie frumoasa si iti dau un sfat ignora defectele si transformale in calitati incearca sa fi mai deschis tu esti responsabil pentru cea ce esti si tot tu ai dreptul sa te schimbi nu e prea tarziu orcine are dreptul la viata fi mai optimist si nu lasa orce fleac sa te afecteze happy

| Alexe_Alexandru_1995 a răspuns:

Nu esti singurul frate